BRATISLAVA. V teplom a vlhkom počasí posledných dní sa prebudil nepríjemný hmyz.
Vrcholí obdobie kliešťov, pomaly sa začínajú najmä pri stojatých vodách množiť aj komáre.
Kliešťový mesiac
„Sme teraz v mesiaci, ktorý by sme mohli nazvať aj kliešťový mesiac,“ hovorí Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu SAV.
V týchto dňoch sa podľa neho „vyrojili“ kliešte obyčajné. Na južnom Slovensku je okrem toho už niekoľko mesiacov aktívny ďalší druh kliešťa – pijak lužný.
Kliešť obyčajný prenáša pre človeka obzvlášť nebezpečnú kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Prvá môže viesť až k zápalu mozgových blán.
„Je to vírusové ochorenie, proti ktorému nemáme lieky,“ upozorňuje Peťko. Dá sa však proti nej účinne očkovať.
Proti lymskej borelióze, ktorá sa dá v počiatočnom štádiu rozpoznať podľa rozsiahlej červenej vyrážky a môže chronicky poškodiť kĺby, srdce či nervový systém, sú účinné antibiotiká.
Obe ochorenia sa podľa odborníka vo zvýšenej miere vyskytujú na Považí, od Žiliny po Trnavu.
Po každej návšteve prírody treba podľa Peťka dôkladne skontrolovať telo, či na ňom nie je kliešť. Na pokožku sa prisáva do niekoľkých hodín.
Najvhodnejšie je potom chytiť kliešťa do pinzety a pootočiť ho striedavo pol otáčky doprava a doľava, aby sa najprv odlepil, a ľahkým ťahom ho vybrať, odporúča Peťko.
Komáre už útočia
Od pondelka sa už v niektorých častiach Slovenska začínajú objavovať aj komáre.
„K Morave na hrádzu sa už nedá ísť,“ hovorí starosta obce Vysoká pri Morave na Záhorí Dušan Dvoran. Komáre sú však podľa neho už aj v dedine. Najväčší výskyt očakáva do siedmich až desiatich dní.
Vraví, že ako po iné roky aj tento bude „chodiť kolenačky“, aby vybavil nejaké peniaze na postreky proti komárom. V roku 2010 stáli 310-tisíc eur.
Ak sa podľa neho postreky neurobia v priebehu týždňa, cena za ne sa predraží desaťnásobne.
Peťko vraví, že komáre sa vyskytujú v okolí stojatých vôd, napríklad po povodniach.

Beata
Balogová
