Žiadajú o stretnutie s premiérom Ficom a ministrom Richterom.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom sme.sk
BRATISLAVA. Strana rómskej únie Slovenska ohlásila na 15. mája ďalší protest, ktorým chcú upozorniť na zúfalú situáciu Rómov na Slovensku.
Predseda strany František Tanko po pondelkovom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom odmietol spresniť, koľko ľudí príde na protest, predstavitelia stany veria, že ich bude „viac ako naposledy“.
Rómovia sú sklamaní najmä z toho, že na ich doterajšie výzvy a demonštrácie nereagovalo ministerstvo práce, vláda ani Národná rada.
Pochod by sa mal začať pred ministerstvom práce, neskôr sa Rómovia presunú pred Úrad vlády a ukončia ho pred parlamentom.
Aspoň za minimálnu mzdu
Rómski politici žiadali od Gašparoviča, aby im sprostredkoval stretnutie s predsedom vlády Robertom Ficom a ministrom práce Jánom Richterom. S nimi chcú prebrať aj vznik Rómskej pracovnej agentúry, alebo získavanie peňazí z eurofondov.
Zriadením špeciálnej pracovnej agentúry by Rómovia začať pracovať aspoň za minimálnu mzdu, doplnil Tanko. Prezident im prisľúbil, že "pomôže, ako môže“.
Podpredseda strany Alfonz Kaliáš však pohrozil, že v prípade neochoty zo strany štátu, budú rokovať priamo s Bruselom. “Nebudeme sa vnucovať majoritnej väčšine, keď nás aj tak nechce a núti nás vytvoriť si uzavretú komunitu,“ vyhlásil.
Kaliáš si myslí, že problémy rómskej menšiny by sa nemali riešiť „len formou vládneho zmocnenca – amatéra“.
Do veci by mali podľa neho zasahovať viacerí rómski odborníci so stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním. Strana v pondelok pozvala vládneho splnomocnenca Petra Polláka na rokovanie k okrúhlemu stolu, keďže situácia menšiny je podľa nich neúnosná.
Hľadanie kompromisov
Gašparovič na stretnutie s novinármi neprišiel, Prezidentský palác o rokovaní informoval iba prostredníctvom tlačovej správy.
"Spolupráca musí spočívať v hľadaní kompromisov,“ píše sa v správe.
Rómsky problém nie je podľa prezidenta iba slovenským alebo európskym problémom, ale vyžaduje si riešenie na celosvetovej úrovni.
Gašparovič zdôraznil, že je potrebné, aby sa Rómovia otvorene hlásili k svojej národnosti, keďže podľa výsledku sčítania obyvateľov sú potom prideľované aj dotácie pre národnosti.
Poukázal aj na potrebu prezentovať pozitívne príklady spolužitia rómskeho etnika s nerómskym obyvateľstvom. Za príkladný vzor označil obec Spišské Tomášovce.
Pollák odmieta Tankovu kritiku
Pollák vyzval Tanka, aby nezneužíval Rómov na osobné ciele.
BRATISLAVA. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák odmieta tvrdenia predstaviteľov Strany rómskej únie Slovenska, že sa s nimi nechce stretnúť. Tvrdí, že je to presne naopak.
Pollák zároveň spochybňuje úprimnosť snáh šéfa strany Františka Tanka o riešenie rómskej problematiky. Vidí za nimi jeho politické ambície.
Poukazuje tiež na financovanie Tankových aktivít, ktoré podľa Polláka nie je celkom transparentné.
"Mám informácie, že aktivity pána Tanka sú financované z iných strán ako z rómskej komunity," povedal. Konkrétny byť nechcel.
Pokiaľ ide o Tankove tvrdenia, že Pollák nemá záujem o rokovanie s predstaviteľmi strany, splnomocnenec vlády uviedol, že Tanka na stretnutia prizýval. Ten však nikdy neprišiel.
Naposledy sa podľa Polláka z rokovania ospravedlnil pre zaneprázdnenosť s prípravou protestu. "Nevidím žiadnu snahu pána Tanka o stretnutie so mnou," podotkol.
Pollák súhlasí, že vládny splnomocnenec nestačí na riešenie rómskej problematiky a že by sa na tom mali podieľať rómski experti.
Rovnako bude Pollák rád, ak sa Tanko stane poslancom Národnej rady a skutočne bude prinášať riešenia rómskej problematiky.
Splnomocnenec vlády by však bol rád, keby Tanko "nevyužíval rómsku komunitu na svoje osobné politické ciele". Dodal, že ako splnomocnenec chystá ďalší okrúhly stôl, kde sa chce zaoberať rôznymi otázkami.
tasr

Beata
Balogová
