Len v Banskobystrickom kraji zaznamenali viac úmrtí, ako v uplynulej chrípkovej sezóne na celom Slovensku.
BANSKÁ BYSTRICA. Epidemiológovia tvrdia, že táto chrípková sezóna bola dramatickejšia ako predchádzajúca.
Okrem vyššieho počtu ochorení na akútne respiračné ochorenia (o 20 percent), významne rástol počet ťažších foriem, takzvaných SARI, a viac ľudí zomrelo.
Na Slovensku zomrelo na chrípku, alebo na jej dôsledky zatiaľ 27 ľudí. V predchádzajúcej sezóne to bolo osem pacientov. V čase pandémie, rok pred tým, zomrelo 34 osôb s ťažkou formou chrípky.
Iba štyri percentá
Mária Avdičová, vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, označila za alarmujúce, že od pandémie v roku 2010 klesá zaočkovanosť.
Momentálne odhadujú, že zaočkované boli len štyri percentá Slovákov. Oproti uplynulej chrípkovej sezóne je to približne polovica.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent. Napríklad, rizikové skupiny v škandinávskych krajinách prekračujú 50 percent.
Avdičová tvrdí, že zaočkovaní nie sú ani všetci starší ľudia, ktorým to prepláca zdravotná poisťovňa.
Zdôraznila prípad starších manželov. Obidvaja ochoreli na chrípku. Zaočkovaná žena mala ľahší priebeh, jej manžel bez očkovania zomrel na následky choroby.
„Za celé Slovensko dosiaľ nahlásili 244 ťažkých ochorení (SARI). Sprevádzajú ich vysoké teploty, problémy s dýchaním, pacient musí vyhľadať lekársku pomoc, je odkázaný na umelú pľúcnu ventiláciu, minimálne na saturáciu kyslíkom. V minulej sezóne bolo takýchto prípadov len 41,“ konštatovala šéfka banskobystrických epidemiológov Mária Avdičová.
Mutácia vírusu trvá roky
Epidemiológovia s obavami sledujú výskyt vtáčej chrípky v Číne, ktorá sa zatiaľ prenáša na ľudí len zo zvierat.
Keby vírus mutoval, bol by to potenciál pre vytvorenie pandemického kmeňa prenosného z človeka na človeka.
Odborníci odhadujú, že mutácia vírusu môže trvať od desať do štyridsať rokov. Preto sledujú, ktoré vírusy sa v konkrétnych oblastiach podieľajú na vzniku ochorení. Tie najagresívnejšie sa používajú na výrobu vakcín.
Chrípka je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní.
Človek môže šíriť chrípku ešte predtým, než sa sám cíti byť chorým. Príznakmi sú horúčka, najmenej 38 stupňov Celzia, bolesť hlavy, svalov a celého tela, bolesť hrdla, suchý kašeľ, nádcha, únava a sťažené dýchanie.
Chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti, a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie. Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne.
Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november. Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov.

Beata
Balogová
