Modra 29. septembra (TASR) - Atrakciou v podobe hodinového tečenia burčiaka z fontány svätého Floriána, o ktorú bol veľký záujem, spestrili organizátori záverečný deň Malokarpatského vinobrania.
Množstvo návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín, prilákali do Modry najväčšie regionálne slávnosti oberačiek hrozna s veľmi pestrým gastronomicko-kultúrnym programom.
Potvrdil to aj dnešný alegorický sprievod, ktorý mal rekordný počet vozidiel. Niektoré spoločnosti a obce si zohnali historické nákladné autá, iné prišli s konskými povozmi, tamojšia Stredná vinársko-ovocinárska škola na traktoroch Zetor z roku 1952 i trochu mladších.
Sprievod spestrili folklórne súbory a ľudové hudby zo SR, Poľska a Bulharska, Vranovské chodúľové divadlo, historickí šermiari, vincúri nalievajúci burčiak a dlhý sprievod dopĺňali ďalší pestro odetí účastníci rôznych vekových kategórií i obcí. V čele opäť išli zástupcovia samospráv z Modry a Pezinka v kostýmoch. "Do talára sme obliekli aj predsedu Bratislavského samospravného kraja Ľuba Romana," uviedol pre TASR modranský primátor Vladimír Medlen.
Podľa neho, ako uviedol pre TASR Medlen, sa dnes na modranskom námestí nachádzalo 20 000 návštevníkov, čo je vraj maximum, ktoré námestie znesie. Medlen hodnotí vinobranie ako veľmi úspešné, pretože potvrdilo ucelenú prezentáciu Malokarpatskej vínnej cesty a ďalších spoločných aktivít regiónu. Kladom bolo množstvo remeselných stánkov s praktickými ukážkami výroby z dreva, kovu, prútia, keramiky a iných pôvodných materiálov. Hladní a smädní mali k dispozícii množstvo predajných stánkov od burčiaku čapovaného z jedného suda na starom Trabante až po veľkostanovú reštauráciu z obce Dubová. Priatelia kvalitného vína si na verejnej degustácii vyberali zo 199 súťažných vzoriek 40. výstavy vín. Záujemcovia o kultúru si hodovanie spestrili návštevou výstav, koncertov, folklórnych programov či divadelného predstavenia.