Ak súd zmluvu nezruší, bude štát platiť vysoké nájomné ešte minimálne vyše 45 rokov.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Slovenskí geodeti do dnešného dňa zaplatili na nájomnom už takmer tri a pol milióna eur firme, ktorá skladuje ich dokumenty z katastrov v budove v Liptovskom Mikuláši, aby sa tam postupne zdigitalizovali.
Podľa právnika štátneho Geodetického a kartografického ústavu (GKÚ) Jána Grittersa v auguste tohto roku zaplatí hodnotu celej budovy, vrátane rekonštrukcií.
„Zmluva platí do konca roka 2057 s opciou do roku 2106. Armagedon bude ďalších 94 rokov inkasovať čistý zisk,“ vyhlásil advokát.
Ducho a Armagedon
Budovu terajšieho archívu vlastní spoločnosť Ducho. S Armagedonom sú personálne spojení cez Richarda Duchovného.
Budovu má okrem kartografov v nájme na základe nájomnej zmluvy s Ducho aj Armagedon.
„Medzi Ducho a Armagedonom je nájomná zmluva na túto budovu vytvorená pre účtovné účely... Právnici hovoria, že je to v poriadku,“ reagoval Duchovný na otázku, ako môže byť budova prenajatá dva razy. Čo znamená na „účtovné účely“, nevysvetlil.
Armagedon má firme Ducho platiť za nájom o niečo menej ako GKÚ a Ducho prepláca Armagedonu správu budovy. Firmy pravdepodobne točia medzi sebou peniaze GKÚ.
Duchovný kúpil budovu na predmestí v roku 2007. V ďalšom roku ju previedol na svoju firmu Ducho.
Keď vedenie GKÚ prejavilo záujem o prenájom v tom čase nevyhovujúcich priestorov pre centrálny archív, Duchovný dal plnú moc svojej správcovskej spoločnosti Armagedon, ktorá kartografom budovu prenajala.
Čítajte tiež:
Kartografi dali za bezpečnosť údajov desať miliónov, súťaž nebola
Prebieha súd
Vedenie GKÚ sa súdi o neplatnosť nevýhodnej nájomnej zmluvy. Advokát Gritters sa snaží dokázať, že zmluva je od počiatku neplatná a je v rozpore s dobrými mravmi.
Kartografi sa opierajú o výšku nájomného. Sudkyni predložili cenové mapy v oblasti Žilinského kraja, podľa ktorých platia za štvorcový meter skladu viac, ako žiadali vtedy prenajímatelia za kancelárske priestory.
GKÚ platí po zvýšení nájmu za takmer prázdne skladové priestory 9,9 eura za štvorcový meter bez ohľadu na to, či je to meter schodiska, WC alebo kancelárie.
Riaditeľ Juraj Celler odhaduje reálny nájom na najviac dve až tri eurá za štvorec.
Zmluva je podľa kartografov sto rokov (vrátane opcie) takmer nevypovedateľná.
Zrušiť by ju mohli, len ak by zaplatili Armagedonu okolo 14 miliónov eur, čo je niekoľkonásobná hodnota budovy.
Právny zástupca Armagedonu je presvedčený, že zmluva aj podmienky sú v poriadku.
Nájomné podľa neho zodpovedá priestorom, ktoré nie sú sklad, ale po úpravách archív. Pokiaľ ide o nájomné v oblasti, kartografi podľa neho porovnávajú neporovnateľné.
Tvrdí, že v okolí nie je budova podobnej kvality. Zrekonštruovali ju však až po podpise zmluvy.
SNS aj Most-Híd
Zmluvu na nájom konečných takmer 8800 štvorcových metrov budovy v Liptovskom Mikuláši uzavrel v decembri 2008 nominant SNS Patrik Hensel na základe prieskumu trhu.
Hensel vyhlásil, že výška nájomného zodpovedala cenovým reláciám v tom období. Prenájom im odporučili aj dve realitné kancelárie.
Zmluva má niekoľko dodatkov, podpisovali ich aj jeho nástupcovia, vrátane riaditeľa GKÚ, ktorého nominoval Most-Híd.
Zvýšenie nájmu podpísal riaditeľ Marián Podoben (SNS) na základe ústnej informácie od Armagedonu, že preinvestovali milióny eur.
„Na rokovaní boli aj predseda úradu a ďalší nadriadení. Myslím si, že doklady predložili im,“ reagoval na otázku sudkyne, či mu stačila na podpis ústna informácia.
Polícia v rokoch 2010 a 2011 vyšetrovala prípad podozrivého prenájmu budovy.
Vyšetrovateľ podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku dva razy odmietol.

Beata
Balogová
