HELSINKI. Nie je náhoda, že jedna z najhranejších reklám počas hokejových majstrovstiev sveta s Petrom Bondrom odkazuje na detskú spomienku zo zápasu so Sovietskym zväzom.
Len na ľade mohli naši poraziť tých, ktorí sa po invázii v roku 1968 zmenili z osloboditeľov na okupantov.
Prečítajte si tiež:
Moskva sa s komunizmom nerozlúčila. V máji sa do nej vracajú staré časy
V Chabarovsku hrávali marš Ak sú dnes zápasy s Ruskom mimoriadne, tak je to už len športový rozmer.
„Mám v ruskom tíme v Helsinkách veľa kamošov, s ktorými som hrával v ruských kluboch,“ hovorí útočník Roman Kukumberg.
Naši hráči hrajú v ruskej KHL, bratislavský Slovan odohral v tejto súťaži platenej najmä z peňazí Gazpromu premiérový ročník.
Kukumberg spomína, že keď hral v Chabarovsku, po vyhranom zápase hrali marš ako z čias osláv víťazstva v druhej svetovej vojne.
„Na deviateho mája bola televízia plná záberov, ako v Moskve na Červenom námestí pochodujú vojnoví veteráni a na vedľajších námestiach vyčíňajú anarchisti. Často som z toho mal len chaos, o čo ide.“
Aspoň v hokeji sme im ukázali V Helsinkách sa na ruský tím naši pripravujú ako na favorita turnaja. Tréner Vladimír Vůjtek v rokoch 2002 a 2003 získal v ruskej lige dva tituly s ruským Jaroslavľom.
„Zápasy s Ruskom nemajú už iný kontext, iba to, že v ich výbere sú vždy veľmi kreatívni hokejisti.“
Za čias hokejovej legendy Jozefa Golonku vnímali ľudia hlavne politický presah.
„Bili sme sa na ľade odušu, keď sa nám podarilo vyhrať, vítali nás už od hraníc špaliere šťastných fanúšikov, že aspoň v hokeji sme im to ukázali. Inak sa nedalo proti Moskve ani pípnuť.“

Beata
Balogová
