Robert Fico podľa súdu zasiahol do politických a občianskych práv Ivety Radičovej.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
PEZINOK. Premiéra krajiny nemožno v rámci politického boja označiť za podozrivého z korupcie, ak na to neexistujú konkrétne dôkazy, rozhodol Okresný súd v Pezinku. Predsedovi Smeru Robertovi Ficovi nariadil, aby sa za svoje výroky ospravedlnil Ivete Radičovej. Rozsudok ešte nie je právoplatný.
S korupciou spojil dnešný premiér Fico ako opozičný politik vtedajšiu premiérku Radičovú v lete 2011 pri kauze Osrblie.
Jej poradcu Martina Novotného polícia obvinila, že za províziu prisľúbil cez kanceláriu predsedníčky vlády vybaviť dotáciu na dostavbu biatlonového areálu. Kauza nie je uzavretá, rozhoduje o nej Špecializovaný trestný súd.
Politici sa urážať nesmúCez tlačové agentúry sa má Fico teraz Radičovej ospravedlniť za svoje slová, ktorými pri kauze Osrblie „vyjadroval podozrenie zo spojenia jej osoby s korupciou“.
Tvrdenia, že Radičová vedela o úplatkoch, sa podľa súdu ukázali ako nepravdivé. Vykonané dôkazy nenasvedčovali, že by s tým mala niečo spoločné. Na súde o tom vypovedal vyšetrovateľ prípadu.
Iné dôkazy nepriniesol ani Fico, ktorý na pojednávania vôbec nechodil.
„Žiaden politik nie je povinný strpieť urážky a obvinenia z korupcie ani v rámci politického boja,“ rozhodla sudkyňa Michaela Králová.
Fico sa proti rozsudku ešte môže odvolať.
Odvolanie môže podať aj Radičová, ktorá v žalobe žiadala ospravedlnenie aj za Ficove výroky v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora. V tejto časti jej súd nevyhovel. Na rozdiel od kauzy Osrblie, v tomto prípade Radičová podľa súdu musí uniesť určitú mieru kritiky.
„Vyjadrenia skôr dehonestovali politickú česť navrhovateľky. Politické práva však nie sú chránené Občianskym zákonníkom,“ konštatovala sudkyňa. Dodala, že ak by Fico výroky predniesol v čase, keď už bola Radičová mimo politiky, „právo by navrhovateľke priznané bolo“.
Sudkyňa na porovnanie konštatovala, že aj sudcovia sa musia podrobiť určitej miere kritiky vo vzťahu k svojim rozhodnutiam, keďže sú ústavní činitelia.
Radičová včera priamo neodpovedala, či je s verdiktom spokojná. „V oboch prípadoch súd rozhodol o porušení mojich práv. V jednom prípade politických, v druhom občianskych,“ reagovala.
Fico podobne ako v minulosti tvrdí, že o súde nevedel a ani raz mu nedoručili predvolanie. „Má pocit, že sa voči nemu postupovalo ako voči teroristovi skrytému v jaskynnom komplexe Tora Bora,“ reagovala jeho hovorkyňa Beatrice Szaboová. Sudkyňa však oznámila, že predvolanku premiérovi riadne doručili na Úrad vlády.
Každá úspešná žaloba na ochranu osobnosti, ktorej autorom je politik, uberá z odvahy hovoriť slobodne, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Dotknutý ČentéšS korupciou Fico spojil premiérku na tlačovej besede, kde Osrblie rozoberal. „Chcem povedať tri závery – premiérka je neschopná, je klamárka a je podozrivá z korupcie.“
Pri voľbe generálneho prokurátora Fico naznačoval, že Radičová riadila kroky Jozefa Čentéša. „Neexistujú žiadne pochybnosti, že pán Čentéš bol osobný kandidát Ivety Radičovej, ona si ho vybrala a za ním aj stála,“ tvrdil Fico. Výroky sa podľa sudkyne mohli dotknúť skôr Čentéša ako bývalej premiérky.
Radičovú na súde zastupoval advokát Tomáš Kamenec, ktorý je aj právnikom denníka SME.

Beata
Balogová
