BRATISLAVA. Centru pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže vo štvrtok dorazila aj posledná správa, ktorá hovorí o tom, ako sa majú slovenské deti adoptované do Talianska.
Ministrovi práce Jánovi Richterovi zo Smeru tak už nič nebráni v tom, aby opätovne povolil osvojenia na Apeninský polostrov. Stop, pre ktorý čakajú na adopciu tri deti, vydal ešte v marci.
Adopcie zatiaľ povolia len v týchto troch prípadov. Ďalšie pribudnú, keď Slovensko a Taliansko podpíšu novú dohodu.
Chýbalo 117 správ
Posledná správa čakala na ministra a šéfku centra Andreu Císarovú po návrate z dopoludňajšieho rokovania parlamentu. S poslancami sociálneho výboru hovorili o aktuálnej situácii v medzištátnych adopciách.
Centru pôvodne chýbalo 117 správ, na čo prišiel audit pri kontrole jednotlivých spisov. Časť z nich potom Taliani dodali, no na 72 správ čakali v centre od marca.
Keďže ide o obdobie rokov 2003 až 2005, spätne sa už nedalo zistiť, ako sa deti po adopcii mali. Správy sú už aktualizované a podľa Richtera sú dobré.
Poslankyni Erike Jurinovej z OĽaNO sa správa o adopciách zdala povrchná.
Bývalá ministerka sociálnych vecí Viera Tomanová zo Smeru ju kritizovala ostrejšie. „Správou ste znevážili prácu ministra,“ útočila na Císarovú.
Ján Richter Tomanovú brzdil. Císarovej sa zastal a povedal, že sám ju vlani v lete vymenil za predchádzajúcu riaditeľku Alenu Mátejovú. „Zmena bola nevyhnutná, pretože predchádzajúce vedenie postupovalo rutinne a od stola,“ vyhlásil.
Tomanová Císarovej vyčítala, že chýbajúce správy mala hľadať na úradoch práce, ktoré majú mať kompletnú dokumentáciu.
„Oslovili sme všetky úrady práce, zostali sme však prekvapení. Väčšinou správami nedisponovali,“ vysvetľovala Císarová, prečo žiadala správy priamo od Talianska.
Tomanovej musela vysvetľovať aj to, aké konkrétne chyby v spisoch našla. „Ak ste mali spis, otvorili ho a chýbal v ňom rozsudok o adopcii, je to problém,“ odpovedala. Naznačila neporiadok, v akom dokumentácia v centre bola.
Zrušia sa kvóty
Centrum nemalo zmluvy o adopciách nastavené rovnako. Postadopčné správy nevyžadovalo od všetkých krajín.
Císarová chce nastaviť pre všetkých rovnaké podmienky. Súčasťou protokolov budú musieť byť aj postadopčné správy s konkrétnymi informáciami.
Zrušia sa kvóty z minulosti. Do Talianska sme mali napríklad posielať 40 detí ročne, do Holandska päť.
Namiesto čísel bude rozhodujúci posudok adoptívnych rodičov a toho, či sú vhodní pre jednotlivé deti.

Beata
Balogová
