BRATISLAVA, NEW YORK. Prestížny americký denník New York Times priniesol vo štvrtok rozsiahly článok o základnej škole v Šarišských Michaľanoch s názvom Snaha o integráciu Rómov, Slovensko pripomína Spojené štáty.
Práve tejto škole ako prvej na Slovensku súd prikázal zastaviť oddeľovanie detí a spojiť triedy.
"Segregácia detí tu bola taká viditeľná ako ohňostroj," priznal pre New York Times súčasný riaditeľ školy Jaroslav Valaštiak, ktorý vedie školu od augusta 2012.
Školu navštevuje celkovo 475 žiakov, z toho 275 tvoria Rómovia, pričom len päťdesiat z nich nebýva v osadách.
Riaditeľ, ktorý spája deti
Päťdesiatdeväťročný riaditeľ školy Valaštiak zažil pri svojom nástupe do funkcie niekoľko šokov. Školský dvor bol rozdelený na dve časti: pre „biele“ deti a pre „čierne“.
Valaštiaka šokoval aj systém podávania obedov v školskej jedálni. Na teplé obedy mali nárok iba "biele" deti, rómski žiaci dostávali suchú stravu v balíčkoch.
Starosta Šarišských Michalian Vincent Leššo však New York Times povedal, že nesúhlasí s úplným začlenením rómskych detí.
Podporuje síce zmeny pri vydávaní školských obedov, ale odmieta zmiešané triedy. Škola v minulosti tvrdila, že triedy rozdelili na základe vedomostného hodnotenia žiakov.
"Rýchla integrácia nie je riešením, biele deti začnú chodiť do iných škôl," cituje americký denník Lešša. Tento názor americkému denníku nepriamo potvrdili aj niektorí rodičia.
„Keby dcérku preložili do triedy, v ktorej budú Cigáni vo väčšine, radšej ju budem denne voziť do Medzian, Sabinova alebo do Prešova. To je úplne jedno. Nepripustím, aby sedela v lavici s neumytým, smradľavým, zavšivaveným Cigánom, ktorý ju bude terorizovať,“ hromžil mladý otecko pred redaktorom denníka SME po verdikte súdu.
„Ich nikto nezmení a naše budú trpieť. Bol by som zvedavý, či by páni sudcovia dali svoje deti do triedy, v ktorej bude väčšina Rómov. Keby sme si to mohli dovoliť, vnučku dáme do inej školy,“ doplnil ho dôchodca Ján Gál, ktorý vtedy na ňu čakal pred školou.
Samostatné triedy a múry
Škola už na zlepšenie stavu najala dvoch rómskych pedagogických pracovníkov, zistil v Michaľanoch New York Times. Tí by mal pomôcť s integráciou rómskych detí a zlepšiť ich študijné výsledky.
New York Times pripomína aj kontroverzný múr v Ostrovanoch, ktorý v dedine postavili v roku 2009 v reakcii na početné krádeže.
Zlodejiny to nezastavilo, iba viac izolovalo rómske deti, cituje denník Petra Kaleja. Ten žije v osade a pracuje v neďalekej škole.
Ako však dodal, najväčším problémom v súčasnosti nie je to, že väčšina odmieta prepojenie s menšinou.
Silnejší je už konflikt medzi rómskymi deťmi a ich rodičmi. Tí si už podľa slov Kaleja zvykli žiť oddelene od spoločnosti. "Teraz je múr najmä v ich mysliach," doplnil na záver.
Diskusiu sme pre viacnásobné porušenie kódexu zrušili.

Beata
Balogová
