Vplyvní muži krajiny sú momentálne zreteľne viditeľní, až na skutočne malé výnimky. Ich pozície zhodnotil aj politológ Michal Vašečka. Denník SME ich potom označil podľa dĺžky ich hviezdneho pôsobenia v spoločnosti za vychádzajúce hviezdy , ktorých dráha prudko stúpa, ale nevedno na aký dlhý čas, za stálice , ktoré žiaria roky, a aj keď je intenzita ich svetla kolísajúca, nikdy nevyhasla nadobro, a za meteority , čo zažiarili a vyhasli na ceste do zabudnutia.
Ivan Mikloš
Ivan Mikloš bude vplyvným mužom už z titulu pozície ministra financií. Dôležité je aj to, že má veľký vplyv na Mikuláša Dzurindu, s ktorým sa stali aj osobnými priateľmi. Po Dzurindovi dostal najviac preferenčných hlasov z pravicových politikov. Má vplyv a kontakty na isté podnikateľské, a teda záujmové skupiny. Vďaka kontaktom sa nestratí ani po skončení politickej kariéry, keď sa výborne uplatní v biznise. To isté platí pre guvernéra NBS Juska (obaja na snímke). Ak zostane v kresle, čo je pravdepodobné, takisto mu zostane veľký vplyv. Ten je veľký aj preto, že sú s Miklošom kamaráti.
Eduard Kukan
Zahraničie ho vníma veľmi pozitívne, ako garanta ochoty a pripravenosti Slovenska na vstup do NATO a EÚ. Je blízkym priateľom viacerých dôležitých zahraničných politikov. Napriek svojmu niekdajšiemu členstvu v DU a neúspešnej kariére v pozícii jej predsedu má v SDKÚ vysoké postavenie. Podľa preferenčných hlasov skončil v tohtoročných voľbách ako trojka za Dzurindom a Miklošom. Hovorí sa, že má dobré kontakty aj na zahraničné tajné služby.
Ivan Kmotrík
Bol by vplyvným mužom aj v prípade, že by sa nezaujímal o televíziu Joj. Je vlastníkom PNS a tlačiarní. Podľa politológa Michala Vašečku by v prípade Kmotríkovho rozhodnutia v jeden deň pokojne nemuseli vyjsť noviny a rozdávali by ich kolportéri po mestách. Kmotrík je pritom rád len mužom v pozadí. Analytici pri ňom často opakujú vetu: „Najvplyvnejší ľudia sú neviditeľní.“
Vladimír Mitro
Ako dvojnásobný riaditeľ tajnej služby má množstvo informácií zo všetkých politických a väčšiny podnikateľských táborov.
Béla Bugár
Jeho vplyv sa zvyšuje, čo je podľa pozorvateľov veľmi dobre. Michal Vašečka hovorí, že Bugár „už tú pomoc, obrazne povedané, aj potreboval“ na zvýšenie vlastnej pozície vnútri strany. „To je zamlčaná vec, ktorú Slováci vnímajú trochu menej ako Maďari. Durayovo krídlo rozhodne nie je slabé a aj vďaka Orbánovej vláde sa posilnilo. A to aj finančne. Týmto spôsobom môže teda Bugár posilniť svoje krídlo. A to je iba dobrá správa pre Slovensko.“
Bugár je vplyvným mužom nielen v strane, ale aj v parlamente a ako predseda druhej najsilnejšej strany aj v budúcej pravicovej koalícii. Okrem Maďarov je akceptovateľný aj pre podstatnú časť Slovákov. Je pravdepodobné, že keby nebolo v SMK Durayovo krídlo, volilo by ho viac ľudí zo Slovenska, stratil by však časť stabilnej voličskej základne maďarských občanov.
Štefan Harabin
Vplyvným mužom by bol ktokoľvek, kto by sa stal predsedom Najvyššieho súdu. Vzhľadom na stav v justícii vplyv muža alebo ženy v tomto postavení narastá.
Ivan Šimko
Šimko bude vplyvným mužom aj na poste ministra vnútra, aj na poste ministra obrany. Obrana je zaujímavá z dôvodu, že počas tohto vládnutia zrejme dostaneme pozvánku do NATO a armáda sa bude profesionalizovať. Ak Šimko nebude vo vláde, jeho vplyv bude klesať.
Jozef Uhrík
Generálny riaditeľ Volskwagenu je veľmi vplyvným mužom slovenského biznisu. Je šéfom fabriky, ktorá zabezpečuje aj chod Slovenska. Michal Vašečka to dokumentuje na príklade: „Boli mesiace, keď u nás zrazu poklesol HDP na obyvateľa na nulu. Začali sa diskusie, čo sa stalo, prečo práve tento mesiac sú zlé výsledky. Potom sa zistilo, že Volkswagen zastavil na niekoľko týždňov výrobu, aby previezol pásy, chvíľu sa neexportovalo. Keď sa začalo, HDP opäť vybehol do plusu. Keby tu nebol Volkswagen, Slovensko ide do mínusu.“
Pavol Hrušovský
Nový predseda KDH sa vypracoval z pozície človeka, ktorého všetci brali ako nešťastnú náhradu Čarnogurského. Dnes je veľmi vplyvným mužom, ktorý pritom pôsobí pokojne a pokojne aj určuje charakter KDH. „Z toho, čo robí, sa do istej miery vymyká len Vladimír Palko. On sa vypracoval, dnes do značnej miery určuje smerovanie KDH. Spočiatku ho všetci brali ako náhradu Čarnogurského, ale len na zakrytie očí. Ale on zohral významnú úlohu.“
Vladimír Lexa
Má nespochybniteľný vplyv už len vďaka výške svojho majetku. Je možné, že disponuje aj informáciami o niektorých osobách slovenskej politiky a biznisu, pretože bol členom poslednej prednovembrovej a prvej ponovembrovej vlády a jeho syn bol šéfom SIS.
Gabriel Palacka
Pokladník SDKÚ je už dokonalým mužom v pozadí. Všetky alebo minimálne väčšina záujmových, a teda podnikateľských skupín ide cez neho. Hovorí sa, že práve on bojuje za Pavla Prokopoviča ako ministra dopravy, pretože prostredníctvom neho by vraj mohol rezort riadiť. Už v minulosti sa hovorilo, že jeho odchodom z kresla ministra sa jeho vplyv v doprave vôbec neskončil. Okrem toho, že je najlepším kamarátom Mikuláša Dzurindu, je aj výborným priateľom jeho brata Miroslava Dzurindu. Vašečka hovorí: „Palacka bude vždy veľkým hráčom v pozadí. On vždy posúdi, čo je pre stranu výhodné.“
Robert Fico
Určite bude vplyvným mužom v opozícii. Sedemdesiatosmička bude krehkou koalíciou, Ficovi teda postačí na obštrukcie pár neprítomných poslancov. Ak by bol na dôvažok dôsledný a trpezlivý, môže prebrať zástavu ľavice a v roku 2006 mať skutočne veľké šance vo voľbách. Michal Vašečka: „Objednávka na ľavicovú politiku je silná, únava z pravicovej vlády bude po štyroch rokoch veľká, aj keby to robili čo najlepšie. Reformy budú bolieť a táto vláda cíti unikátnu šancu robiť reformy, a to veľmi rýchlo. Ficovou chybou však je, že nie je práve trpezlivý.“
Obavy, že by sa Ficovi pri ľavicovej politike rozpadla strana, nevidí politológ tragicky: „V Smere sú ľudia, ktorí tam nepatria, ale nie sú to ľudia, čo by boli dôležití. Čo sa týka ľudí zo záujmových skupín, tým je to jedno. Najdôležitejší ľudia zo strany, ako Zala, Čaplovič, sú ľavicoví.“
Hoci sa hovorí, že záujmové skupiny už odskakujú od strany Smer, o chvíľu sa za nich nájdu iné. „Ak by Fico začal robiť konštruktívnu ľavicovú politiku a získal by, prestrelím, dvadsaťpäť percent, záujmové skupiny by sa veľmi rýchlo objavili znovu. Aj keď nebude ešte vo vláde. Len je otázne, nakoľko je Fico na taký beh na dlhé trate pripravený. Doteraz sa nejavil, že by taký bol. To nie je typ politiky ako SMK alebo KDH, ktoré si povedia – Nie sme pri moci? Je to nepríjemné, ale hádam po budúcich voľbách. Smer nebol takto konštituovaný, práve naopak. Jeho hlad po moci bol najväčší zo všetkých.“
Ján Čarnogurský
Napriek tomu, že po rokoch odchádza z vysokej politiky, udrží si minimálne ideologický vplyv v KDH. Ten bude veľmi významný. „Je to absurdné, ale zostáva silným mužom slovenskej politiky a vôbec to nemusí byť o peniazoch. Porazil všetky liberálne krídla, a veľmi úspešne, aj všetky silne nacionalistické krídla, ktoré sa v KDH objavili. Keby bol však Čarnogurský na čele KDH, strana by nemala toľko percent, koľko má.“
Pod čiarou
Vplyvným mužom nasledujúcich štyroch rokov sa stane určite potenciálny prezident. Je pravdepodobné, že koaličná pravica postaví svojho kandidáta a že nevzíde zo straníckych štruktúr, čím bude mať dvojnásobné šance na zvolenie.
V prípade, že sa podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková
stane podpredsedníčkou parlamentu, má veľké vyhliadky na ďalší rast vplyvu. Môže sa stať aj slovenskou Petrou Buzkovou. V strane je jej pozícia dobrá a prislúcha jej miestu na kandidačnej listine do volieb.
V prípade obmeny vedenia HZDS ešte môže výrazne zamiešať karty Oľga Keltošová , ktorá bude ašpirovať na najvyššie posty a má potenciál na využitie šance zastaviť pád hnutia.
(dam)
FOTO – ĽUBOŠ PILC A TASR