SME

Reformy: naozaj to teraz príde?

Predpokladajme, že reformy narazia na odpor záujmových skupín. Pôjde v nich totiž o presmerovanie desiatok miliárd korún. Tie nezíska priamo nik, budú investované do efektívnosti a spravodlivosti systému. Zjednodušene povedané, 60 miliárd vložených do ...

Predpokladajme, že reformy narazia na odpor záujmových skupín. Pôjde v nich totiž o presmerovanie desiatok miliárd korún. Tie nezíska priamo nik, budú investované do efektívnosti a spravodlivosti systému. Zjednodušene povedané, 60 miliárd vložených do dôchodkovej reformy sa neobjaví na účte nikoho konkrétneho, umožní sa „len“ to, aby sme si mohli sami odkladať na vlastnú starobu, a to, že ten, kto si odkladá viac, bude mať aj vyšší dôchodok. Podobne to bude aj v prípade zdravotníctva, školstva či nezamestnanosti. O desiatky miliárd bude teda súťažiť abstraktná spravodlivosť a konkrétni lobisti.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladajme ďalej, že nová vláda bude chcieť ale najmä musieť realizovať nutné a nepopulárne ekonomické a sociálne reformy. Chcieť preto, lebo tak ako každý človek aj politik, dúfajme, nemyslí len na seba, ale aspoň minimálne aj na druhých. Musieť najmä preto, lebo tlak deficitu verejných financií bude s postupujúcou integráciou čoraz naliehavejší.

Ak sú oba predpoklady správne, dôjde čoskoro k súboju koaličných strán a odporcov reforiem. Ak v ňom bude hroziť prehra proreformných síl, môže byť najväčším rizikom návrh a presadzovanie „potemkinovských reforiem“. Verme, že to tak nebude, ale zo skúseností vieme, že je to častý spôsob, akým politici uniknú, ak sa dostanú medzi dva silné tlaky. Kedysi sme napríklad urobili nesmelý krok v reforme zdravotníctva, preto máme na Slovensku systém viacerých zdravotných poisťovní, ktoré medzi sebou takmer vôbec nemôžu súťažiť vzhľadom na štátom vynútené prerozdeľovanie nimi získaných prostriedkov. Problémom „potemkinovských“ reforiem je predlžovanie stavu agónie, v ktorom bol občan iba štatistickou jednotkou, nie človekom z mäsa a kostí. Ak nariadime štatistickej jednotke odvody vo výške desať percent, odvedie desať percent. Ak nariadime 38, odvedie 38, atď. Štatistická jednotka si zo zdravotníctva či podpory v nezamestnanosti zoberie len toľko, koľko je „spoločensky nevyhnutné“. Lenže normálny občan sa v demokratickej spoločnosti správa inak a od istej výšky daní a odvodov si začína hľadať cesty, ako ich obísť. Zo systémov, ktoré ponúkajú statky bezplatne, si nepochybne berie viac, než keby bol priamo zainteresovaný na ich efektívnosti. Skutočné reformy budú preto musieť byť založené väčšmi na dohode s občanom, na posilnení jeho práv a zodpovednosti. Na verejné financie budú mať dvojaký vplyv: obmedzia výdavky a umožnia prílev nových financií. V niektorých prípadoch (napríklad školstvo) povedú takéto opatrenia k nárastu podielu celkových výdavkov na hrubom domácom produkte, a to práve v dôsledku vyššej vzájomnej výhodnosti príslušného kontraktu medzi občanom a štátom. Z povinnosti jednoducho občan neplatí dosť. Ak chce od neho spoločnosť viac, musí mu niečo ponúknuť.

SkryťVypnúť reklamu

Pre verejnosť (niekedy aj politikov) je len veľmi ťažké rozoznať reformu od „reformy“ a každý minister to vie. Ak by to náhodou nevedel, bezpečne mu to prezradia ministerskí úradníci. V minulom volebnom období bolo treba mobilizovať politikov a všetkých zodpovedných občanov tejto krajiny, aby nedovolili prepad Slovenska medzi darebácke krajiny. Bola to veľmi ťažká úloha, ale možnože ľahšia než tá, ktorá príde. Rozpoznať rozdiel medzi lukašenkovskou a európskou demokraciou je vari predsa len ľahšie, než rozpoznať rozdiel medzi priebežným a fondovým systémom dôchodkového zabezpečenia.

Verme, že všetci noví ministri dajú prednosť skutočným reformám pred ich papierovými maketami. Zdá sa, že dnes im odhodlanie nechýba. Chlieb sa však bude lámať o niekoľko mesiacov, keď prídu s konkrétnymi návrhmi nasledovanými reakciou voličov. Potom bude záležať najmä na proreformnej časti politikov a odbornej verejnosti, či budú schopní zahatať ústupové cesty vedúce k polovičatým riešeniam a súčasne podporiť politicky ťažké systémové zmeny. Šanca, akú máme na reformy dnes sa môže zopakovať znova až za desiatky rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: EUGEN JURZYCA(Autor je riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu