zakladali ortodoxní komunisti nanovo. Dnes dostanú peniaze od štátu za volebný výsledok, no z majetku strany, ktorá tu 40 rokov vládla a je ich dokonalým vzorom, nemajú nič.
Keď komunistom stúpali pred voľbami preferencie, chodili za nimi údajne s prosbou o spoluprácu mnohé malé strany. SDĽ neprišla. „Vedia, že by sme nastolili požiadavku, aby nám vrátili polovicu majetku po KSČ,“ hovorí ústredný tajomník Ladislav Jača.
„Na SDĽ nemáme žiadne požiadavky,“ tvrdí teraz krajský šéf KSS v Žiline Ján Gregor. Možno si však bývalé okresné výbory budú nárokovať budovy v Žiline a v Liptovskom Mikuláši postavené z peňazí starej komunistickej strany. Dnes v nich sídlia mestské úrady.
KSS získa od štátu viac ako 40 miliónov korún. Tvrdí, že žiadne veľké investície nechystá.
SDĽ nezískala ani tri percentá hlasov a od štátu nedostane najbližšie štyri roky ani korunu. Problémy bude mať, aj keď zdedila časť komunistického majetku. „Výsledky volieb budú mať určite zásadný vplyv na fungovanie a financovanie strany,“ povedal bývalý podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy.
Úvahy, že komunisti by si mohli nárokovať vrátenie niektorých objektov, ktoré po pôvodnej KSS pripadli SDĽ, poprel napríklad banskobystrický krajský tajomník SDĽ Ján Králik aj jej miestny okresný predseda Štefan Dubovický.
Do dlhov sa dostala aj SDA, odštiepená od SDĽ, ktorej predstavitelia kedysi reformovali bývalú KSS. Strana si zobrala pôžičku tri milióny korún. Predseda Milan Ftáčnik hovorí, že ju chceli vrátiť z peňazí za volebný výsledok. „Rokujeme o splátkovom kalendári,“ hovorí.
SDA chce peniaze získať zo straníckej zbierky a od sponzorov. Ftáčnik pripustil, že sám zaplatí až stotisíc korún. Strana mala päť zamestnancov, po neúspešných voľbách im nepredĺžila zmluvy.
(hr, rp, wm, aha)