Marián Kotleba sa definitívne vyhol trestu za leták z kampane na jeseň 2009. Jeho oslobodenie potvrdil aj Najvyšší súd.
BRATISLAVA. Keď Marián Kotleba na jeseň 2009 ako kandidát na banskosbystrického župana sľuboval, že s dôverou voličov dokáže „odstrániť nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov“, neporušil zákon.
Najskôr sa ho zastali bystrickí sudcovia, teraz aj Najvyšší súd.
Na marcový verdikt, ktorý zamietol dovolanie exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej z SDKÚ, upozornili mimovládne organizácie. Žitňanská sa pokúsila zvrátiť rozhodnutia nižších súdov.
Bývalý šéf Slovenskej pospolitosti, neskôr Ľudovej strany Naše Slovensko podľa nej hanobil národy, rasy a presvedčenia.
„Súdy v tomto prípade fatálne zlyhali v ochrane základného ľudského práva – rešpektovania ľudskej dôstojnosti každého človeka“, píše v stanovisku Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku.
Pridali sa aj Ľudia proti rasizmu, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, ako aj Rómsky inštitút a Nadácia otvorenej spoločnosti.
Pomohlo slovíčko nielen
Najvyšší súd dovolanie zamietol. Súhlasil s krajskými sudcami, že Kotlebovi „nešlo o Rómov ako etnikum v celku, ale len o tých, ktorí sa priživujú na výhodách, ktoré im poskytuje spoločnosť, a napokon nejde len o parazitujúcich z tohto etnika, ale aj o parazitujúcich z väčšinového obyvateľstva, čo je zdôraznené spojkou nielen“. Úmysel v jeho konaní nenašiel.
Na slove „nielen“ staval obranu pred súdom aj Kotleba. Tvrdí, že jeho programový cieľ je zameraný aj na parazitov z iných etník, národov či spoločenských skupín.
Obhajoval sa, že výrokom nemohol hanobiť rómske etnikum, pretože „pôvodný názov pre toto etnikum sa dosiaľ používa aj medzi samotnými Rómami“.
Tieto argumenty využil aj Najvyšší súd, ktorý si pomohol aj lexikografickými príručkami.
Sudcovia upozornili, že „cigáň, cigán, cigánsky“ sa bežne používajú a robia to aj Rómovia.
Za dôkaz označil názov skupiny Cigánski diabli, muzikálu Cigáni idú do neba či filmu Cigán. Kotleba použil označenie v „kodifikovanej podobe štátneho jazyka“.
Analýza súdu pokrivkáva
Mimovládne organizácie „gramatickej analýze súdu“ vyčítajú, že jej úplne uniká, že celé verejné pôsobenie Kotlebu a organizácií, ktoré založil a sú známe, dostatočne dokumentujú jeho úmysly.
Rozsudok je podľa nich len ďalším dôkazom toho, ako často slovenské súdy zlyhávajú pri ochrane základných ľudských práv.
Upozorňujú, že v budúcnosti postačí, ak niekto do hanobiacich výrokov doplní slovíčko „nielen“ a vyhne sa postihu.
Rozsudku nerozumie ani vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák z OĽaNO.
„Nikdy som sa necítil a necítim sa ako cigánsky parazit,“ reagoval na Kotlebov citát. Pripúšťa, že sú ľudia, ktorí na systéme parazitujú, ale nechápe, prečo musela byť označená celá komunita.
„To je blbosť a nechápem odobreniu tohto výroku, a to najmä od orgánu, ktorý by mal dozerať na morálku a čistotu v spoločnosti.“
Kotleba získal v župných voľbách 10 percent. Pol roka po ňom postavila na rómskom odkaze kampaň pred voľbami aj SNS. „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať“, písala na bilbordoch s rómskym mužom.
Po medializácii ich bilbordová spoločnosť prelepila, SNS však pochybenie odmietala. Vyhla sa aj trestu. Rasizmus a hanobenie na bilbordoch policajti nevideli.

Beata
Balogová
