BRATISLAVA. S úlohou z geometrie si poradila necelá tisícka z vyše 45-tisíc deviatakov.
Mnohí hromžili, že mali vyrátať objem rezu hranola, ale z nákresu nebolo zrejmé, či sú uhly v štvorbokom útvare pravé.
„To sa potom nedá vyrátať,“ sťažoval sa pred dvoma rokmi aj Martin Vodička, ktorý vyhral zlatú medailu na medzinárodnej matematickej olympiáde.
Aby sa v testoch neobjavovali zmätočné úlohy, štát do ich tvorby zapojí učiteľov.
„Vďaka spolupráci s učiteľmi by sa malo zabrániť aj tomu, aby sa do testov dostali otázky, ktoré žiaci nepreberali,“ hovorí Romana Kanovská, riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.
Dnes štátne testy pripravuje päť až šesť odborníkov na jeden predmet. Vytvorené úlohy posielajú na pripomienkovanie recenzentom.
Kto vymyslí 30-tisíc úloh?
Kanovskej úrad chce po novom vybrať zhruba 600 učiteľov zo základných a stredných škôl, ktorí by vytvorili databázu 30-tisíc úloh zo všeobecnovzdelávacích predmetov. Fungovať by mala už od budúceho školského roka.
Databáza bude rozdelená na dve časti – národnú a školskú. V oboch budú obdobné úlohy. Školskú budú môcť učitelia využívať na zostavovanie vlastných testov, ktoré dajú žiakom na vyučovaní.
Národná databáza bude prísne strážená, využijú ju na oficiálne maturitné testy či testy z matematiky a slovenčiny, ktoré píšu deviataci v Testovaní 9.
„Ak už v testoch nebudú úlohy, s ktorými sa ani učitelia nestretli, môžem to len privítať,“ hovorí slovenčinárka Jana Záhradková z martinskej základnej školy.
Učitelia prvýkrát zlyhali
Štát sa už raz pokúšal vytvoriť databanku úloh. Pokus za éry niekdajšieho ministra školstva Jána Mikolaja z SNS stroskotal. Učitelia posielali nepoužiteľné zadania.
„Išlo predovšetkým o otázky, ktoré vyžadovali encyklopedické znalosti zamerané na memorovanie,“ vraví Kanovská, ktorá vtedy sedela vo vyhodnocovacej komisii.
Učiteľov preto budú školiť, ako vymyslieť vhodné úlohy, napríklad také, čo majú preveriť logické myslenie.
Účet pošlú Bruselu
Za testovacie úlohy budú učiteľom platiť. Vyčlenili pre nich šesť miliónov eur. Koľko si môže privyrobiť jeden pedagóg, Kanovská zatiaľ nevie.
Databanka úloh je súčasťou projektu, ktorého výsledkom majú byť testy cez počítače vo všetkých základných a stredných školách.
Elektronickú maturitu a Testovanie 9 budú najbližšie dva roky skúšať na 500 školách. Potom sa rozhodne, odkedy ich zavedú všade.
E-testy by mali vyjsť zhruba na 28 miliónov eur. Takmer 24 miliónov má ísť z eurofondov, zvyšok dá štát.

Beata
Balogová
