Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Počítadlá kilometrov „nepretáčajú“ len v autobazároch. Ministerstvo obrany prebralo „novú“ špeciálne vybavenú sanitku.
Kým bola v roku 2011 na „vojskových skúškach“, najazdila 1130 kilometrov. Keď neskôr ten istý kus armáda kupovala, na tachometri mala len asi 130 kilometrov.
Minister obrany Martin Glváč zo Smeru pre sanitky podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
„Proste stočený tachometer, vymenená palubná doska. A toto prebrali tí naši zamestnanci, tí naši odborníci,“ povedal.
Staršie a nekompletné
Prípad sa týka troch sanitiek, ktoré podľa neho navyše neboli dodané vo výbave, za ktorú sa platilo. Glváč vraví, že v nich chýbali súčasti za 140-tisíc eur.
„Sanitky, ktoré podľa zmluvy mali byť z modelového radu 2012 - 2013, boli dodané s rokom výroby 2009,“ povedal. Ľudia, ktorí sanitky preberali, pracovali na ministerstve za viacerých ministrov.
Autá dodávala bratislavská firma CAI. Zverejnené telefónne čísle zdvihla žena, ktorá si nechala otázky poslať e-mailom, na ktorý už neodpovedala.
Podvod musia dokázať
Stáčať kilometre na počítadle u nás nie je trestný čin. Podvodom by bol predaj auta s vedomím takéhoto zásahu a s úmyslom obohatiť sa.
Dokázať úmysel a vyčísliť škody býva pre políciu problém. Hoci sa na jeseň má výrazne zmeniť trestný zákon, o stáčaní kilometrov ako o trestnom čine sa zatiaľ nehovorí.
„Na komplexnej novele Trestného zákona pracuje odborná novelizačná komisia, kde bude možné otvoriť aj túto otázku,“ píše ministerstvo spravodlivosti.
„Stáčanie kilometrov je podľa mňa podvod. To v trestom zákone je,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru, podľa ktorého nie je vylúčená ani zmena zákona.

Beata
Balogová
