BRATISLAVA. Zánik 248 úradov miestnej štátnej správy a následný vznik 72 okresných úradov má zatiaľ podporu pléna Národnej rady.
Poslanci v utorok totiž posunuli do druhého čítania 2. etapu reformy verejnej správy ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa).
Fico: V správe robíme opäť poriadok
Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) ide o krok k tomu, aby sa v miestnej štátnej správe urobil poriadok.
Ministerstvo vnútra ako predkladateľ návrhu označil za hlavný cieľ tejto druhej etapy procesu integrácie vytvorenie jednotnej a prehľadnej štruktúry miestnych orgánov štátnej správy sústredením pôsobností vybraných orgánov špecializovanej miestnej štátnej správy do jedného štátneho úradu na miestnej úrovni.
"Jednoducho, rozdrobenú miestnu štátnu správu, ktorá bola rozdelená na všeobecnú štátnu správu a špeciálnu štátnu správu dávame dokopy," povedal pred časom Fico.
Doplnil, že je to jeden z najpodstatnejších zákonov tohto roka.
"Je to odvážne rozhodnutie, pretože pomerne veľa rokov sa miestna štátna správa delila, tentokrát sme sa rozhodli, že opäť urobíme v miestnej štátnej správe poriadok a ja tento prístup ministerstva vnútra maximálne vítam," povedal Fico.
Beblavý: Šetrenie iba predstierajú
Poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý sa v rozprave vyslovil, že skutočným cieľom reformy verejnej správy je predstierať šetrenie na strane štátu, ambícia ovládnuť majetok v hodnote desiatok miliónov eur a ovládnutie rozhodovania na regionálnej úrovni.
Ľudia podľa Beblavého prieskumu najčastejšie navštevujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, Sociálnu poisťovňu, daňové úrady a políciu. Týmito úradmi sa ale reforma podľa neho nezaoberá.
"Je teda problematické uveriť, že cieľom reformy sú lepšie služby, keď sa nedotýka primárne tých úradov, s ktorými prichádza občan najčastejšie do styku," vysvetlil poslanec za SDKÚ.
Poslanec za KDH Pavol Zajac upozornil, že vďaka zmenám budú mať šéfovia okresných úradov status miestnych gubernátorov, okrem rozhodovania o zamestnancoch budú môcť ovplyvňovať aj agendu v konkrétnych prípadoch, ak by chceli "pomôcť" známym.
Vláda verí vo veľké úspory
Ak návrh definitívne schváli aj parlament, na jeseň sa zrušia obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra.
Ich pôsobnosť sa presunie na integrovaný miestny orgán štátnej správy s novým názvom okresný úrad. V Bratislave a v Košiciach bude po jednom okresnom úrade.
"Celkový odhad úspor tejto reformy je takmer 700 miliónov eur," dodal premiér.
Prvá fáza reformy ESO znamenala zánik 64 špecializovaných krajských úradov, ktorých pôsobnosť a kompetencie sa presunuli od januára 2013 na iné štátne inštitúcie.
Zrušené boli krajské úrady životného prostredia, krajské úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie či krajské pozemkové, lesné a katastrálne úrady.