List plný urážok je súčasťou spisu v celej kauze. Založil ho tam Jozef Čentéš ako dôkaz ďalšej zaujatosti Ivetty Macejkovej.
BRATISLAVA. Chrapúň, obmedzenec, duševný maloroľník.
Koncom marca si to o sebe v liste, ktorý mu prišiel na súkromnú adresu, prečítal zvolený, ale nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš.
List mu napísal manžel predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej Ľubomír Macejka. Nahnevala ho námietka zaujatosti voči jeho manželke, ktorú krátko predtým podal Čentéš na Ústavný súd.
Čentéš list založil do spisu a až do utorka, kým sa ho na to denník SME neopýtal, o ňom nehovoril. Nebol si ani istý jeho autenticitou.
Macejka, ktorý je v Bratislave advokátom, potvrdil, že list napísal.
Zákon presne stanovuje, aké osoby majú prístup do spisu a môžu sa oboznamovať s jeho obsahom. Manžel predsedníčky súdu k nim nepatrí. Macejka v liste píše, že reaguje „na znôšku úbohostí, ktorou ste sa odprezentovali v námietke predpojatosti“, v utorok však tvrdil, že ju nečítal.
Dozvedel sa vraj o nej „iba obyčajným telefonátom manželky“, ktorá sa mu „zverila o osobnej urážke zo strany pána Čentéša“.
Za obsahom listu si naďalej stojí. Povedal, že Čentéšovi nepísal ako účastníkovi sporu pred Ústavným súdom, ale ako „občanovi Čentéšovi“.
Korešpondencia vraj bola určená iba jemu „a nie do akéhokoľvek súdneho spisu a už vôbec nie do rúk tretích osôb“.
List Macejka Čentéšovi
Čo je v námietke
„Určite to nepovažujem za štandardný spôsob vedenia slušnej medziľudskej komunikácie,“ povedal Čentéš.
Námietka predpojatosti podľa neho nemala čím uraziť. „Je napísaná vecne a neosobne a v rozhodujúcej časti sa odvoláva na skutočnosti už skôr zverejnené v médiách,“ hovorí. Jej presný obsah nechce zverejniť.
Námietka je rozdelená do dvoch častí – pomer k sťažovateľovi a pomer k veci.
Čentéš upozorňuje na údajný priateľský vzťah prezidenta Ivana Gašparoviča a samotnej predsedníčky súdu. Pripomína, že ju kedysi Gašparovič učil. Odvoláva sa pritom na viaceré články, hlavne v časopise Týždeň.
Pripomína tiež, že priateľský vzťah s prezidentom priznal aj sudca Peter Brňák, ktorého už súd z rozhodovania vylúčil a ktorého s prezidentom spája aj spoločná politická minulosť v HZDS.
Macejkovci pravdepodobne v slovách o priateľskosti našli dvojzmyselnosť, ktorú Čentéš vylučuje.
Čentéš Macejkovi na list neodpisoval, ani s ním nehovoril. Nad tým, že poznal obsah námietky, sa však pozastavuje.
„Zákon je jednoznačný. K obsahu spisu nemá právo prístupu nikto okrem súdu, účastníka konania a prípadne osôb, ktorým to súd výnimočne povolí po preukázaní právneho záujmu.“
Predsedníčka súdu sa po Čentéšovej námietke sama označila za zaujatú.
Na Slovensko sa definitívne vrátil stredovek, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Prezident ešte nepodpísal
Čentéš sa na súde sťažuje na to, že ho prezident nevymenoval za generálneho prokurátora.
Po námietkach zaujatosti z jeho aj Gašparovičovej strany zostal súd zablokovaný a vo veci nemá kto rozhodnúť.
Smer preto v zrýchlenom konaní schválil zákon, ktorý hovorí, že rozhodnúť má prvý senát, ktorému vec v minulosti pridelili. V ňom sedí práve prezidentovi blízky sudca Brňák.
Zákon ešte musí podpísať prezident, zatiaľ tak neurobil. Lehota mu vyprší do konca týždňa.
Sudcovia medzitým navrhovali vlastné riešenie ako sa odblokovať, no predsedníčka o ňom neumožnila hlasovať.
Zároveň už vopred poslala spis Brňákovi, hoci kým zákon nezačne platiť, nie je zákonným sudcom. Brňák sa na to oficiálne sťažoval emailom Macejkovej aj ostatným sudcom. Spis si Macejková nakoniec nechala u seba.
Viacerí politici ju po incidente vyzvali, aby sa vzdala funkcie predsedníčky, ona si nemyslí, že porušila zákon. Z funkcie ju odmietol odvolať aj prezident Gašparovič.
Macejková: Čentéš ma urazil
Predsedníčka Ústavného súdu IVETTA MACEJKOVÁ o odstúpení neuvažuje. Rozhovor poskytla denníku SME písomne.
Neporušili ste zákon tým, že ste oboznámili manžela s námietkou zaujatosti a nemali by ste sa vzdať funkcie?
„Manželovi som námietku predpojatosti nesprístupnila. Vzhľadom na jej charakter – obsahovala nepravdivé tvrdenia, ktorými urážal a znevažoval moju osobu – som manželovi tlmočila jej podstatu, pretože sa dotýkala aj osoby môjho manžela a zasahovala do môjho manželského a rodinného života. Keďže máte k dispozícii list a predpokladám, že poznáte aj obsah námietky, musí vám byť zrejmé, že som neporušila žiadny zákon.“
Považujete za vhodné, aby sa manžel takto obracal na účastníka sporu na Ústavnom súde?
„Môj manžel napísal pánu Čentéšovi osobný list. Adresoval mu ho výlučne ako súkromnej osobe. Tento list teda nemožno považovať za komunikáciu s účastníkom sporu na Ústavnom súde. Obsah listu nebudem ako sudkyňa Ústavného súdu komentovať vzhľadom na to, že je súčasťou súdneho spisu. Spôsob, ktorým sa môj manžel rozhodol brániť česť svojej manželky, rodiny a seba, je výlučne jeho záležitosťou.“
Bol list dôvodom, prečo ste sa vylúčili z rozhodovania?
„Vyhlásila som svoju predpojatosť vo vzťahu k Jozefovi Čentéšovi. Dôvody spočívajú v obsahu námietky proti mne. Mám na mysli výroky pána Čentéša týkajúce sa môjho vzťahu k pánu prezidentovi, ktoré boli formulované tak, že pripúšťajú viaczmyselný výklad a ktoré preukazoval odkazmi na printové médiá a internetové portály.“
Ako by ste definovali váš vzťah s prezidentom?
„Táto otázka presahuje hranice dobrých mravov. Môj vzťah s pánom prezidentom je formálny, stretávame sa pri oficiálnych príležitostiach. V minulosti bol mojím vysokoškolským pedagógom, rovnako ako aj stoviek iných členov právnickej obce.“
Monika Tódová

Beata
Balogová
