BRATISLAVA. Tajné materiály s podozreniami z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) zjavne videlo viac ľudí. Vyšetrovať ich začala Generálna prokuratúra aj špeciálna prokuratúra, výsledky ich práce známe nie sú.
Bývalý minister obrany Ľubomír Galko hovorí, že služba niektoré informácie z materiálu rozpracúvala v čase, keď bol odvolaný z vlády.
Lipšic materiál len čítalSprostredkovať mal aj stretnutie šéfa VSS Romana Mikulca s premiérkou Ivetou Radičovou. Tá šéfovi Vojenskej spravodajskej služby prikázala, aby materiál odovzdal ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, čo by polícii umožnilo prípad preveriť.
Lipšic vraví, že materiál iba čítal, a keďže mu ho vtedajší šéf VSS Mikulec nedal, ale iba ukázal, polícia nemohla začať prípad vyšetrovať.
Mikulec podľa Radičovej nakoniec materiál skartoval. To však vyšetrovaniu prípadu nezabránilo, keďže na ňom spolu s VSS pracovalo aj Vojenské obranné spravodajstvo (VOS).
Vtedajší šéf Róbert Tibenský na pokyn Radičovej údajne podal trestné oznámenie, ktoré vychádzalo z materiálov VOS. „Bolo to presne 26. marca 2012,“ tvrdí bývalá premiérka.
Kde a ako podanie skončilo, nie je jasné: „Podania boli dve a boli odstúpené príslušnej prokuratúre - Krajskej prokuratúre Bratislava koncom februára a začiatkom marca 2012,“ odpísala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Ak sa potvrdí, že najvyššie postavení spravodajcovia zneužili na rozkrádanie moc, ktorú dostali, potom sme svedkami škandálu prvého stupňa, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Spis hľadajúOtázky SME v pondelok postúpila hovorcovi krajskej prokuratúry Renému Vanekovi. Tam teraz spis hľadajú. Nie je tak jasné, či prípad uzavreli, alebo na ňom pracujú.
Vyšetruje sa aj podanie ministra obrany Martina Glváča. Ten v decembri papiere, ktoré mu ukázali, označil za neautentické.
Obrátil sa na špeciálneho prokurátora Jána Kováčika a chcel sa s ním „poradiť, ako aj trestnoprávne riešiť únik materiálov“. Či má Glváčov podnet riešiť podozrenia z tunelovania, alebo únik informácií, nie je jasné.
„V najbližších dňoch očakávame predloženie spisového materiálu a po jeho preštudovaní v spolupráci s príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry stanovíme ďalší postup,“ odpísala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Tretie vyšetrovanie by malo priniesť 134 strán dokumentov, ktorý v stredu na Špeciálnu prokuratúru doručil denník SME.
O dokumente sa má vo štvrtok ráno diskutovať na výbore na kontrolu vojenského spravodajstva.
Zvolal ho jeho predseda Martin Fedor z SDKÚ, ktorý tvrdí, že ho na prelome rokov Glváč listom upozornil na existenciu kompromitačných materiálov o službe. Výbor nemá vyšetrovacie právomoci, a tak zrejme spis postúpi prokuratúre.
Radičová: Vedela som, že to riešiaO podozreniach zo zneužívania peňazí vo vojenskej rozviedke hovorí bývalá premiérka a ministerka obrany IVETA RADIČOVÁ.
Mali ste v čase, keď ste boli ministerkou obrany, informácie o rozkrádaní alebo tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby?
„Bola som informovaná. Informoval ma už bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva Brychta. V okamihu, ako ma informoval, som si predvolala riaditeľa VSS a nového riaditeľa VOS. Riaditeľ VSS ma ústne informoval, že taký materiál existuje. Z hľadiska mojich kompetencií som sa zoznámila s materiálom na túto tému, ktorý má VOS.“
Čo sa dialo vo VSS podľa toho materiálu?
„Boli to vážne podozrenia zo zneužívania verejných financií a manipulácie s hnuteľným a nehnuteľným majetkom. Považovala som ich za natoľko vážne, že sme podali trestné podanie na Generálnu prokuratúru, a to presne 26. marca 2012.“
Vyzeral ten dokument dôveryhodne? Niečo sa vo VSS vnútorne prešetrovalo? Nešlo len o všeobecné informácie?
„Boli to veľmi konkrétne konštatovania, ktoré ma oprávňovali posunúť materiál na ministerstvo vnútra. Požiadala som riaditeľa VSS - v tom čase pána Mikulca - aby materiál odovzdal na ministerstve vnútra. Riaditeľ informoval len ústne ministra vnútra. Neuposlúchol rozkaz, neodovzdal materiál. Rozhodol o skartovaní v archíve a v databáze VSS. Skartácia sa udiala 12. marca, čo bol dôvod, prečo som 13. marca rozhodla o odvolaní riaditeľa Mikulca z funkcie a začatí disciplinárneho konania. Ďalší postup som vám opísala. Pretože táto téma bola spracovaná aj v materiáloch VOS na základe analýz VSS, použili sme existujúci materiál ako podanie na Generálnu prokuratúru.“
Viete o rozhodnutí prokuratúry v tejto veci?
„O postupe Generálnej prokuratúry neviem, 4. apríla 2012 došlo k výmene vlády. Podanie na prokuratúru bolo odovzdané 26. marca, ďalší postup nepoznám.“
Akých ľudí sa podozrenia týkali? Týkali sa vtedajšieho riaditeľa VSS?
„Bol to dôverný materiál. Nemám oprávnenie viac do hĺbky o ňom informovať. Podanie, ktoré sme dávali na Generálnu prokuratúru, bolo z dôvodu netransparentného, veľmi podozrivého manipulovania s financiami, hnuteľným a nehnuteľným majetkom.“
Bolo to v čase prvej Ficovej vlády?
„Áno, bolo.“
Dá sa odhadnúť, o akú súhrnnú škodu tam išlo?
„Áno, určite sa dá. Ale nemám oprávnenie vás informovať. Nemôžem vás informovať.“
Vojenskí tajní sú tajnejší než SISNeverejný je počet zamestnancov aj rozpočet Vojenského spravodajstva.´
BRATISLAVA. Vojenská spravodajská služba (VSS) – teda rozviedka a Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) ako kontrarozviedka. Takto sa ešte vlani delili vojenské tajné služby. Smer ich od januára zlúčil do Vojenského spravodajstva (VS).
Rozviedka má na starosti hlavne zabezpečovanie našich vojakov v zahraničí, zahraničné operácie a vojenskú diplomaciu. Za posledné roky striedala často riaditeľov.
Od roku 2000 boli vo vedení služby šiesti ľudia a napriek utajeniu jednotky na verejnosť prenikli niektoré škandály a hromadné odchody pracovníkov.
Aj po spojení služieb je rozviedka z povahy práce oddelená od ostatných zložiek. Vedie ju námestník Róbert Tibenský, ktorý vystriedal Romana Mikulca.
Kým SIS má verejný rozpočet a aspoň základné informácie zverejňuje v správe o činnosti, vo VS to tak nie je a rozpočet je skrytý v kapitole ministerstva obrany. Rozhodne nejde o malé organizácie.
Podľa odhadov SME má spojená tajná služba okolo 700 zamestnancov.

Beata
Balogová
