SME

Tajná správa: Tunelovali Vojenskú spravodajskú službu

Rozsiahly dokument hovorí o machináciách smajetkom a miliónových škodách v čase prvej vlády Roberta Fica.

Jaroslav Baška.Jaroslav Baška. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Existenciu utajenej vyšetrovacej správy potvrdila expremiérka a dvaja bývalí ministri. Martin Glváč hovorí o spravodajských hrách.

BRATISLAVA. Dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Postupovali tak vraj bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Juraj Šebo a šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Ľubomír Skuhra.

Tvrdí to tajná správa, ktorá je zrejme výsledkom interného vyšetrovania vo VSS v čase, keď bol ministrom obrany Ľubomír Galko. Týka sa najmä obdobia ministrovania Jaroslava Bašku zo Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Dokument dostala redakcia SME anonymne a bez ďalšieho komentára k nemu.

Keďže sú v ňom utajované skutočnosti, odovzdali sme ho šéfovi osobitného parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi (SDKÚ) a prokurátorovi špeciálnej prokuratúry.

Stotridsať listovFakty

Kto v kauze vystupuje

Roman Mikulec – šéf Vojenskej spravodajskej služby (2010–2011) vyšetroval jej údajné tunelovanie,

Jaroslav Baška – minister obrany (2008–2010), teda v čase, keď sa vo VSS diali podozrivé prevody majetku,

Juraj Šebo – riadil za Bašku VSS (2007–2010), momentálne je vojenským pridelenecom v Číne,

Jaroslav Ľubomír Skuhra – riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (2006 až 2010), ho opäť vedie od apríla 2012.

Aby sme nenarušili činnosť služby, zverejňujeme len malú časť informácií zo správy, ku ktorej sú priložené desiatky strán interných „informačných správ“, pokynov, kúpnych i darovacích zmlúv či faktúr.

SkryťVypnúť reklamu

Dohromady ide o viac ako 130 listov väčšinou s textom na oboch stranách.

Správa opisuje údajne nezákonné prevody majetku VSS na iné organizácie či súkromné osoby, ktoré mali byť podľa nej v spojení s vedením služby.

Štát takto podľa správy vraj prišiel o milióny eur, väčšinou tým, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky služby a potom označili za nepotrebný či dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili.

„Nemal som žiadne informácie, že by sa niečo také dialo. Prvýkrát o tom počujem dnes,“ tvrdil v stredu Baška a hneď dodal, že Šeba nevymenoval on, ale jeho predchodca František Kašický.

Väčšinu funkčného obdobia však Šebo strávil pod Baškom.

Exminister hovorí, že počas jeho pôsobenia trestné oznámenia, ktoré sa týkali VSS, neriešili.

SkryťVypnúť reklamu

Baška tvrdí, že nikdy nemal informáciu o nezákonnom hospodárení s majetkom služby. „Určite som za vyšetrenie takýchto podozrení.“

Správa vznikla za GalkaDokument podľa zistení SME vznikol v čase, keď službe šéfoval Roman Mikulec. Získať jeho stanovisko sa nepodarilo.

V službe už nepracuje a zrejme je tak ako všetci bývalí spravodajskí dôstojníci viazaný mlčanlivosťou.

Existenciu takéhoto dokumentu však potvrdil Galko, zastupujúca ministerka obrany a premiérka Iveta Radičová aj vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

Či ide o rovnaký dokument, aký dostala redakcia, však nepotvrdili. Všetci zdôraznili, že sa k utajovaným informáciám nemôžu vyjadriť.

SME z voľne prístupných zdrojov overovalo udalosti opísané v správe. Niektoré osoby ďalej vlastnia nehnuteľnosti tak, ako sa v dokumente opisuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme o rovnakom dokumente sa sám od seba rozhovoril aj minister obrany Martin Glváč na tlačovej konferencii 13. decembra 2012. Ďakoval novinárom, že nepoužili materiály, ktoré kolujú.

„Nie sú autentické a boli prostriedkom vybavovania si osobných účtov, len popritom sa tam objavujú materiálno­technické prostriedky, ktoré služba aj využíva a zverejnenie by nám spôsobilo nemalé finančné škody,“ tvrdil.

V pondelok vravel, že mu materiál ukázal istý novinár asi dva týždne pred tlačovkou.

Materiál podľa neho nemal „určité znaky“, ktoré by ako oficiálny dokument mal mať, a z okolností, za ktorých vznikol, usudzuje, že ide o „pamflet“. Dúfa, že prípad sa vyšetrí, oslovil preto koncom roka špeciálneho prokurátora.

V stredu večer sa Glváč stretol s vedením VOS, aby s ním o správe diskutoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sú naspäťPo návrate Ficovej vlády sa do funkcií vrátili aj vojaci, ktorí službu riadili za Bašku. Šeba na návrh služby vrátil Glváč zo zálohy do aktívnej služby a teraz je vojenským pridelencom v Číne.

Skuhra riadi teraz už spojené vojenské služby. Glváč vraví, že Skuhrovi dôveruje a na vymenovanie Šeba si nevedel spomenúť.

Skuhru vymenoval za šéfa VSS mesiac po tom, ako videl materiál, ktorý opisoval. Cez minsterstvo sme oslovili aj Šeba a Skuhru, ktorí sú viazaní mlčanlivosťou. Zatiaľ sa nevyjadrili.

Domy a autá nevýhodne predávaliPrvá a druhá časť správy opisuje údajne nehospodárne a podozrivé prevody áut a nehnuteľností.

BRATISLAVA. Tajná správa z prostredia Vojenskej spravodajskej služby (VSS) upozorňuje na podozrenia z nezákonných a nehospodárnych prevodov majetku aj za milióny eur polícii a Vojenskému obrannému spravodajstvu (VOS).

SkryťVypnúť reklamu

Tie sa vraj udiali v rokoch 2007 až 2010 napríklad tak, že VSS byt v Bratislave, ktorý jej patril, presunula na VOS cez sprostredkovateľa – súkromnú firmu.

Dokument však píše, že vyšetrovanie vo VOS nenašlo byt v evidencii a peniaze, za ktoré sa byt predal, neboli vrátené ani jednej zo služieb a nehnuteľnosť nakoniec skončila u súkromnej osoby.

Ďalším prípadom, ktorý správa opisuje, je iný prevod bytu na západnom Slovensku, ktorý služba predala za výrazne nižšiu cenu, než bola kúpna cena a faktúry za rekonštrukciu.

V dokumente sa píše, že byt predali z dôvodu dekonšpirácie. Tento argument vraj nebol pravdivý, a bol účelový.

Ak sa potvrdí, že najvyššie postavení spravodajcovia zneužili na rozkrádanie moc, ktorú dostali, potom sme svedkami škandálu prvého stupňa, píše Peter Schutz

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte komentár (piano) >>

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 608
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 048
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 701
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 178
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 780
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 561
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 460
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu