SME

Parlament začína rokovať o charte menšinových jazykov

Bratislava 19. júna (TASR) - Zákonodarný zbor vyčlenil piaty rokovací deň 50. schôdze na posúdenie návrhu na vydanie súhlasu s Európskou chartou regionálnych ...

Bratislava 19. júna (TASR) - Zákonodarný zbor vyčlenil piaty rokovací deň 50. schôdze na posúdenie návrhu na vydanie súhlasu s Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov. Predtým však definitívne schválil uznesenie, na základe ktorého Slovensko pristúpilo k Protokolu o vode a zdraví, ktorý je súčasťou Dohovoru o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanci dnes hlasovaním rozhodli, že budú pokračovať v prerokovávaní návrhu ústavného zákona o použití výnosov z privatizácie majetku štátu pripravený poslancom Jánom Langošom. Prezentovalo sa 105 zákonodarcov, s posunom do druhého čítania súhlasilo 80, proti bolo 8, hlasovania sa zdržalo 11 a 6 nehlasovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Európsku chartu regionálnych alebo menšinových jazykov uviedol dnes pred poslancami minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ktorý tento dokument za Slovenskú republiku podpísal 20. januára tohto roku v sídle Rady Európy. Doteraz ju podpísalo 27 členských štátov RE, z toho 14 ju už ratifikovalo. Charta upravuje otázky ochrany a používania jazykov národnostných menšín v oblasti vzdelávania, súdnictva, štátnej a verejnej správy, médií, kultúry, hospodárskeho a spoločenského života a cezhraničnej spolupráce. Ťažisko charty spočíva vo výbere menšinových jazykov. SR vybrala po vymedzení "geografickej oblasti" ich používania týchto deväť: bulharský, český, chorvátsky, maďarský, nemecký, poľský, rómsky, rusínsky a ukrajinský.

SkryťVypnúť reklamu

Tento dokument Rady Európy bol prijatý 5. novembra 1992 v Štrasburgu. Jeho cieľom je zabrániť vymieraniu jazykov a pomôcť ich oživeniu zvýšením ich používania v písomnom a ústnom styku na verejnosti, v sociálno-ekonomickom kontexte, ako aj ich výučbou.

Členské krajiny Rady Európy, ktoré sa pripojili k charte, sa zaväzujú rozvíjať úplnú rovnosť medzi národnostnými menšinami a väčšinovým obyvateľstvom, rozvíjať podmienky na rozvoj menšinových kultúr, ich identity a tradícií. Signatárske štáty sa takisto zaväzujú zabezpečiť prístup menšín k médiám a umožniť používanie menšinového jazyka na verejných miestach, ako aj na úradoch. Na základe konvencie sa štát zaväzuje uznať právo používať meno a priezvisko v jazyku menšiny.

Text charty pozostáva z preambuly a 23 článkov.

SkryťVypnúť reklamu

V preambule sa okrem iného hovorí, že právo používať regionálny alebo menšinový jazyk v súkromnom a vo verejnom živote je považované za neodňateľné právo v zmysle zásad obsiahnutých v Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach Organizácie Spojených národov a v duchu Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd Rady Európy.

Uvedomujúc si skutočnosť, že ochrana a podpora regionálnych alebo menšinových jazykov v rôznych krajinách a regiónoch Európy je významným prínosom utvárania Európy, založenej na princípoch demokracie a kultúrnej rozmanitosti v rámci zachovania národnej suverenity a územnej celistvosti, berúc do úvahy špecifické podmienky a historické tradície v jednotlivých regiónoch európskych štátov, sa zástupcovia členských štátov dohodli na 23 článkoch charty. Sú nimi Všeobecné ustanovenia, Záväzky, Organizačné opatrenia, Existujúce režimy ochrany, Existujúce záväzky, Informácie, Ciele a zásady, Vzdelávanie, Súdne orgány, Správne orgány a verejné služby, Médiá, Kultúrna činnosť a kultúrne zariadenia, Ekonomický a sociálny život, Medzinárodné výmeny, Pravidelné správy, Kontrola správ, Výbor expertov a Záverečné ustanovenia, ktoré obsahujú 6 článkov.

SkryťVypnúť reklamu

Schválenie charty je podmienkou prístupového procesu Slovenskej republiky do Európskej únie. Doteraz ju podpísalo 27 členských štátov Rady Európy, z toho 14 ju už ratifikovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 075
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 603
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 139
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 196
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 094
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 490
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu