BRATISLAVA. Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie by nemalo byť zneužité vo vnútropolitickom boji.
Pod takéto vyhlásenie sa vo štvrtok na pôde ministerstva zahraničných vecí podpísali predstavitelia parlamentných strán.
Figeľ: Druhá šanca na dobrý dojem nepríde
Deklaráciou sa politici hlásia k spoločnej zodpovednosti v príprave a výkone predsedania v druhej polovici roku 2016. Všetci zúčastnení si pochválili spôsob, akým sa na spoločnej zodpovednosti dohodli.
Slovenskí politici označujú predsednícku úlohu ako významnú a prestížnu. Ako povedal predseda KDH Ján Figeľ, neexistuje druhá šanca urobiť prvý dojem.
"Sme si vedomí, že splnenie tejto úlohy si vyžaduje súčinnosť všetkých parlamentných politických strán a široký spoločenský a politický konsenzus," píše sa v podpísanej deklarácii.
Podpredseda SaS Ľubomír Galko dodal, že spolu s predsedníckou úlohou prichádza možnosť "aktívne presadzovať dodržiavanie pravidiel Únie. Musíme si sebakriticky priznať, že tie pravidlá dnes nie sú všetky dodržiavané".
Diplomacia zvažuje kúpu budovy v Bruseli
Príprava a samotný výkon predsedníctva spadajú pod dve legislatívne obdobia.
Politici sa preto podpísali aj pod vyhlásenie, že je potrebné zabezpečiť kontinuitu krokov súvisiacich s predsedníckym titulom - a to aj po najbližších parlamentných voľbách.
Premiér Robert Fico vyhlásil, že úloha bude obrovskou ťarchou najmä pre vládu z toho obdobia.
Koordináciu celej prípravy predsedníctva má na starosti rezort diplomacie. Do vlády už prišlo šesť materiálov, ktoré boli schválené. Boli to materiály, ktoré vytvárajú inštitucionálny, personálny a finančný rámec.
Do konca mája má ministerstvo zahraničných vecí predložiť materiál, ktorý má riešiť priestory v Bruseli.
Jednou z možností, ktoré rezort zvažuje, je kúpa budovy za zhruba jedenásť miliónov eur.
Dnes na stálom zastúpení SR pri Únii v Bruseli pracuje asi 80 našich diplomatov a iných pracovníkov, počas predsedníctva by sa ich počet mal zvýšiť na 225 osôb.