Ministerstvo životného prostredia povolilo znovu štátnemu podniku Lesy SR striekať insekticídy obsahujúce nebezpečný cypermetrín v Národnom parku Nízke Tatry. Ochranári chcú, aby sa na to pozrel súd.
BANSKÁ BYSTRICA. Štátni lesníci dosiahli na ministerstve životného prostredia to, čo potrebovali.
Aj napriek tomu, že zrušili plánované chemické postreky v Národnom parku Nízke Tatry, nechali ministerstvo rozhodnúť o povolení výnimky.
Ešte počas rozhodovania ministerstva vyhlásili, že v národnom parku chemické prípravky nepoužijú, lebo sadenice sú už zničené a nemajú už čo chrániť.
Výnimku od ministra Petra Žigu aj tak dostali. Chcú ju používať ako precedens, ktorým by sa ministerstvo malo riadiť v podobných prípadoch. Sľubujú si zrýchlenie procesu povoľovania.
Lesníci spokojní, VLK nie„Dúfame, že aj ministerstvo to bude považovať za precedens, na ktorý sa budeme môcť odvolať pri ďalšej žiadosti, aby sa rozhodnutie nenaťahovalo zase dva roky ako v tomto prípade,“ hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Lesoochranárske združenie VLK, ktoré roky bojuje s ministerstvom a štátnymi lesníkmi proti používaniu chémie v národných parkoch, podalo žalobu na súd pre procesné pochybenia a porušenie správneho poriadku.
Lesníci požiadali o výnimku na pozemné chemické postreky v národnom parku na začiatku roka 2011.
Ministerstvo ju schválilo, o rok neskôr svoje rozhodnutie zrušilo, znovu žiadosť preskúmalo a opäť povolilo výnimku.
Minister Žiga teraz koncom apríla len čiastočne upravil posledné stanovisko. Kladné rozhodnutia ministerstva vyvolali protesty ochranárov.
Šéf VLK Juraj Lukáč tvrdí, že chemické prípravky, ktorými lesníci chceli chrániť sadenice proti hmyzu, obsahujú cypermetrín.
Za určitých podmienok pôsobí karcinogénne a spôsobuje neplodnosť. Lukáč dodáva, že národné parky sa nedajú bezpečne označiť výstražnými tabuľami.
Čítajte tiež:
Nízke Tatry sú rúbanisko, národné parky nespĺňajú kritériá
Chcú do rozhodnutí vidieťPrávna zástupkyňa ochranárov Iveta Rajtáková považuje čiastočné doplnenie ministerského rozhodnutia za kozmetické úpravy a tvrdí, že postup má procesné chyby, napríklad nedostatočné zistenie stavu veci.
V minulosti podľa nej ministerstvo zverejňovalo podklady pre rozhodnutie a vyzvalo účastníkov, aby sa k nemu vyjadrili, prípadne vzniesli námietky a teraz len oznámi, že ukončilo zhromažďovanie podkladov a účastník má právo do nich nahliadnuť.
„Dlhodobo poukazujeme na to, že takýto postup nedáva možnosť vyjadriť sa so znalosťou veci. VLK požiadal ministerstvo, aby mu poskytlo kópiu spisu. Odpísali, že nie sú povinní,“ dodala.

Beata
Balogová
