Staré Hory 30. septembra (TASR) - Na Slovensku žije desať druhov sov. Vyskytuje sa tu najväčšia európska sova výr skalný (Bubo bubo) i najmenšia sova starého kontinentu kuvik vrabčí (Glaucidium passerinum), ktorý sa veľkosťou ponáša na vrabca.
Väčšina z nich, informoval TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, sa živí drobnými lesnými hlodavcami, ktorých však populácie každým rokom značne kolíšu. Sovy na výkyvy početnosti svojej hlavnej koristi reagujú veľmi citlivo. Keď je jej dostatok, mávajú tieto vtáky početnejšie potomstvo. Naopak, keď rok drobným lesným hlodavcom nepraje, mávajú skromnejšie potomstvo alebo vôbec nezahniezdia.
Sovy však rady lovia aj lesné vtáky. Takmer všetky druhy lesných operencov ich preto počas dňa neznesú vo svojich teritóriách. Len čo objavia kuvička alebo inú sovu, začnú do nich dobiedzať dovtedy, pokiaľ sa neskryjú v bútľavine stromu, alebo v hustej chvojine.
Tieto vtáky sú považované za nočné živočíchy. Žijú síce prevažne nočným spôsobom života, ale niektoré druhy sú aktívne aj za súmraku a cez deň. Na nočný život majú sovy uspôsobený zrak, ktorý im umožňuje dobre vidieť aj za pološera, nie však za úplnej tmy. Majú výborný sluch a sú schopné s presnosťou na niekoľko centimetrov lokalizovať korisť za šera i polotmy, ale aj pod vrstvou snehu.
Živočíchy s nočnou aktivitou, a teda aj sovy, bývali odjakživa opradené rúškom tajomstva. Povera napríklad o tom, že kuvikanie kuvika na priedomí predznamenáva smrť niekoho z domu, je naozaj len vymysleným mýtom.