Turčianske Teplice 30. septembra (TASR) - Dovedna 34 zdravotne postihnutých stomikov dnes absolvovalo kurz Sociálny operátor - dobrovoľník. Na slávnostnom ukončení v Turčianskych Tepliciach si prevzali certifikáty.
Stomickí sociálni operátori budú pomáhať pri adaptácii ľuďom s rovnakým hendikepom - umelým vývodom konečníka. Skúsenosti z vyspelých krajín ukazujú, že najlepší spôsob je vzdelávať a urobiť poradcov zo samotných postihnutých. Tí pomáhajú rovnako hendikepovaným adaptovať sa na novú situáciu a integrovať sa do rodiny a do spoločnosti, uviedla pre TASR autorka projektu Anna Surovcová. Dobrovoľníci nesmú zasahovať do odbornej medicíny, môžu len podávať praktické rady pacientom a spolupracujú aj s rodinnými príslušníkmi postihnutého.
Budúci školitelia z rôznych regiónov absolvovali od februára tohto roku 150 hodín výučby počas niekoľkodňových seminárov v rôznych mestách stredného Slovenska. Záverečný trojdňový seminár ukončili prezentáciou prác dnes v Turčianskych Tepliciach. Vzdelávací cyklus pripravili združenie Umenie pomoci, ako súčasť projektu Pomoc pomáhajúcim v spolupráci s Asociáciou sociálnych poradcov a supervízorov, Nadáciou Ekopolis a Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva na Slovensku.
Myšlienka projektu vzdelávania postihnutých rovnako postihnutými sa rodila skoro desať rokov. V priebehu tohto obdobia vzniklo na Slovensku 30 klubov stomikov, z toho jeden združuje rodičov postihnutých detí. Ľudí so stómiou je na Slovensku desať tisíc, každoročne pribúda ďalších tisíc. Za posledné desaťročie sa zlepšila ich adaptácia natoľko, že môžu normálne chodiť na výlety, plávať, cestovať i donosiť dieťa.