BRATISLAVA. Vláda je podľa ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer) pripravená na viacero veľkých projektov v oblasti vodohospodárstva.
"Sme pripravení robiť aj veľké vodohospodárske stavby, hovorí sa o Tichom potoku o Slatinke a ďalších iných. Verejnosť sa včas dozvie, keď budeme na to pripravení a budeme s ňou o tom diskutovať," vyhlásil v nedeľu minister v diskusnej relácii TA3 V politike.
Nagy: Hrádzky priniesli na jar úžitok
Avizoval, že v rámci protipovodňových opatrení sa pripravuje podobný projekt ako boli protipovodňové hrádzky počas vlády Ivety Radičovej.
"Vymyslíme niečo podobné, ale bude to mať v sebe hydrometeorologický aspekt a nebude to len sociálna práca v obci alebo na dedine," povedal Žiga.
Upozornil, že výstavba hrádzok nebola konzultovaná s odbornou verejnosťou a mnohokrát vznikali ako čierne stavby.
Exminister a poslanec Národnej rady József Nagy (Most-Híd) si myslí, že v prípade protipovodňových opatrení predchádzajúceho kabinetu nešlo o vyhodené peniaze.
Poznamenal, že za tieto peniaze sa dala práca nízko kvalifikovaným nezamestnaným ľudom a hrádzky mali svoje opodstatnenie.
"Po týchto jarných veľkých vodách to prinieslo svoj úžitok," doplnil. Pripustil však, že z administratívneho hľadiska nebola výstavba hrádzok v poriadku.
Recyklačný fond vraj naplnil svoje poslanie
Témou diskusie bol aj pripravovaný nový zákon o odpadoch. Obaja politici sa zhodli na tom, že Recyklačný fond, ktorý sa má zrušiť, v súčasnej podobe už doslúžil.
"Ja si myslím, že Recyklačný fond už dávno naplnil svoje poslanie," povedal Nagy s tým, že je potrebné, aby namiesto neho vznikla iná organizácia.
"Musí byť jedna organizácia s jedným kontrolným systémom, ktorá by mala peniaze z recyklačných poplatkov spravodlivo rozdeľovať tým, ktorí majú náklady s odpadom," dodal.
Žiga v tejto súvislosti priblížil, že sa má vytvoriť nový informačný systém.
"Máme záujem vytvoriť nový informačný systém, do ktorého budú zapojení všetci výrobcovia, všetci dovozcovia, všetci recyklátori a spracovatelia a na základe tohto informačného systému, ktorý bude spravovať ministerstvo, budeme vedieť zistiť defekty prostredia a na základe toho budeme vedieť operatívne reagovať," zhrnul.