BRATISLAVA. „V poslednej správe doručenej do Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) v septembri 2008 sa písalo, že maloletý má vážne zdravotné problémy. Po tejto správe však už ďalšia neprišla,“ prečítali si v správe o stave medzištátnych adopcií poslanci sociálneho výboru.
V strohej správe spomenula šéfka centra Andrea Císarová tohto jediného chlapca. Dôvod nevysvetlila.
Podľa zistení SME ide o jeden z mnohých prípadov detí, o ktorých nie sú v spisoch postadopčné správy z Talianska.
V centre informácia o chlapcovi päť rokov nikomu nechýbala, hoci tá posledná hlásila, že je vážne chorý.
Informácie o deťoch sú tajné
Za zmienku o ňom skritizovala Císarovú priamo pred výborom poslankyňa Smeru a bývalá ministerka práce Viera Tomanová.
Hoci informácie o o adoptovaných deťoch sú chránené, vedela, o koho ide. „Veľmi dobre viem, o kom hovoríte.“
Císarovej sa opýtala, či je to „jediný chlapec, ktorý je vychovávaný mimo rodiny, lebo trpí vážnou duševnou poruchou“. Podobné prípady sú vraj aj v Holandsku a Nemecku.
Tomanová potvrdila, že takúto informáciu o chlapcovi má z Talianska a je presvedčená, že ju musí mať aj riaditeľka centra. Preto sa jej nepáčilo, že poslancov zavádzala, že žiadnu správu z Talianska nemá.
Komplexná správa by podľa Tomanovej mala hovoriť aj o tom, že chlapec „nie je schopný navštevovať normálne školskú dochádzku“.
Je právom rodičov, keďže si dieťa riadne osvojili, aby situáciu riešili. Oni si pomáhajú podľa Tomanovej zariadením sociálnych služieb.
Ministerstvo práce dodatočne potvrdilo, že novú informáciu o chlapcovi dostalo v apríli. Vôbec sa však nezhoduje s tým, čo hovorí Tomanová.
Talianska strana píše, že chlapec vyrastá v rodine a je pod lekárskou kontrolou. Navštevuje školu, kde mu pomáha vychovávateľ.
„Uprednostňuje manuálnu činnosť na čerstvom vzduchu, v záhrade sa hráva s loptou, chodí pravidelne na prechádzky,“ odcitoval zo správy hovorca Michal Jurči.
Musia sa spoľahnúť len na správy
Ministerstvo rozpor medzi tvrdením Tomanovej a oficiálnou správou nevysvetľuje. Tomanová hovorí, že riaditeľka „sa nehanbí hovoriť nepravdu“.
Podľa informácií SME postadopčná správa potvrdzuje verziu ministerstva. Tomanová trvá na svojej verzii, čím správu spochybňuje.
Vierohodnosť správ je pritom kľúčová. Centrum sa na ne musí spoľahnúť. Hovoria o tom, ako sa majú naše deti v Taliansku po adopcii.
Práve chýbajúce správy v spisoch boli dôvodom, pre ktorý minister práce Ján Richter adopcie do Talianska pozastavil.
Pôvodne v spisoch chýbalo vyše sto správ. Časť Taliani ihneď dodali. Zvyšných 72 mali poslať do polovice apríla. Posledná prišla na Slovensko zhruba pred dvomi týždňami.

Beata
Balogová
