BRATISLAVA. Policajti môžu sledovať komunikáciu na Facebooku, emaily či Skype.
„Získavanie dôkazov z takýchto dôkazných prostriedkov slovenský Trestný poriadok umožňuje, avšak za presne stanovených podmienok upravených zákonom,“ napísal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Sledovanie internetovej komunikácie musí podľa Slivku odsúhlasiť súd. „Na základe príkazu sudcu je prevádzkovateľ danej služby povinný na účely trestného konania dôkaz poskytnúť.“
Odpočúvania telefonátov cez internet použili ako dôkaz aj v prípade poradcu bývalej premiérky Martina Novotného, ktorého obvinili, že za províziu prisľúbil cez kanceláriu Ivety Radičovej vybaviť dotáciu na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí.
Novotný vo výpovedi priznal, že keď bol v Amerike, tak sa cez Skype spojil s bývalým diplomatom Igorom Liškom.
Podľa polície sa bavili aj o prevzatí úplatku, čo Novotný nepotvrdil. Liška prevzal 30-tisíc eur od majiteľa stavebnej firmy v Novotného kancelárii. Prípad rieši Špecializovaný trestný súd.
Získajú aj vymazané maily
Krimi prípady
Čo odhalili aj vďaka internetu
polícia využila e–maily v prípade údajného kanibala Mateja Čurka z Kysaku. Písal si s dvoma zavraždenými ženami aj so Švajčiarom, ktorý si uňho objednal vlastnú vraždu. Napokon ho udal. Čurko zahynul v prestrelke s políciou, viní ho z vrážd, ale odmietla, že by bol kanibal,
hackerov, ktorí upozornili na chybu NBÚ, vypátrali aj vďaka počítačovej komunikácii,
e–mail s rozpísanými províziami zachytili v korupčnej kauze Eugena Čuňa.
Špeciálny prokurátor Ján Hrivnák hovorí, že pri odhaľovaní korupcie a organizovaného zločinu sa internetová komunikácia nevyužíva ako nosný, ale podporný dôkaz.
„Najčastejšie sa skúma emailová pošta. Službu Skype nemožno dokonale sledovať pre technické obmedzenia.“ Facebook sa podľa Hrivnáka zatiaľ využíva málo.
Vyšetrovatelia podľa prokurátora vedia získať aj vymazané emaily. „Keď sa fyzicky zaistia počítače a servery, skúmajú ich znalci, ktorí dokážu oživiť aj zmazané emaily,“ hovorí Hrivnák.
Polícia nevedie štatistiky, koľko žiadostí na sledovanie emailov, komunikácie cez Skype či Facebook ročne podáva súdom. Sudcovia povoľujú aj odpočúvanie mobilov a pevných liniek.
Udavač Facebook
Facebook monitoruje online komunikáciu všetkých svojich používateľov, upozornila vlani v lete tlačová agentúra Reuters.
Najpoužívanejšia sociálna sieť to odôvodňuje snahou predísť kriminálnym činom.
Ak špeciálny skenovací softvér zachytí správy s pochybným obsahom, odošle hlásenie pracovníkom Facebooku, ktorí potom kontaktujú políciu.
Po nasadení softvéru vystopovali napríklad tridsiatnika z Kalifornie, ktorý o sexe chatoval s trinásťročným dievčaťom a plánoval sa s ním stretnúť.
Americká polícia ho ešte pred dohodnutou schôdzkou zatkla.

Beata
Balogová
