Kto bude vyšetrovať tunelovanie vojenských tajných služieb by mali rozhodnúť v pondelok.
BRATISLAVA. Podozrenie z tunelovania majetku vojenských tajných služieb zrejme nebude jediné, ktoré začnú orgány činné v trestnom konaní vyšetrovať.
Policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že minulý týždeň dostali ďalšie dve oznámenia, ktoré sa týkajú vojenského spravodajstva. „Nič bližšie k tomu v tejto chvíli nebudem hovoriť.“
Ďalšie oznámenia
Fakty
Tunelovanie
- správa hovorí o podozreniach z podvodov pri 15 budovách tajnej služby alebo aj automobiloch,
- k pôvodnému majetku služby sa vraj z dôvodu údajnej dekonšpirácie budov dostali jej funkcionári alebo ich známi.
Polícia chce v pondelok rozhodnúť, čo s oznámeniami spraví.
Prideliť prokurátora tajnému spisu chce aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Správu odovzdal prokuratúre denník SME minulý týždeň. „Skúmam to, dúfam, že v pondelok rozhodnem,“ povedal.
Kováčik v pondelok ide na poradu na Generálnu prokuratúru a predpokladá, že sa o tom bude hovoriť.
Časť podozrení už Generálna prokuratúra skúmala, ale materiály vrátila službe s odôvodnením, že v nich nič podozrivé nenašla. Nie je zrejmé, či ide o totožné spisy.
O ďalších oznámeniach počul aj Kováčik. Jedno z nich sa má údajne týkať kšeftovania s odpočúvaniami. Z polície mu spis zatiaľ nepostúpili.
Na výpoveď sa Glváč teší
Predsedovi výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi z SDKÚ sa koncom týždňa ozval vojak, ktorý tvrdí, že správu, ktorú získal aj denník SME, vypracoval. Fedor chce, aby v utorok vypovedal pred výborom.
„Teším sa. Budem rád každej výpovedi, ktorá pomôže. Potom je to už na orgánoch činných v trestnom konaní. Ja nebudem hrať v rukách jednej alebo druhej skupinky, ktoré si tu vybavujú účty. Je mi to úplne jedno,“ povedal na to minister obrany Martin Glváč zo Smeru.
Podozrenia smerujú voči terajšiemu šéfovi vojenských tajných Ľubomírovi Skuhrovi, ale aj voči bývalému šéfovi VSS Jurajovi Šebovi. Ten je teraz na ambasáde v Číne.
Glváč sa zatiaľ Skuhru odvolať nechystá, Šeba však chce povolať na Slovensko. „Stiahnem ho, aby bol operatívne k dispozícii,“ povedal Glváč. Chce však počkať aspoň na začatie oficiálneho vyšetrovania.
Časť skartovali
Bývalý riaditeľ VSS Roman Mikulec v písomnom stanovisku vyhlásil, že dokumenty k správe sú stále v službe.
Mikulec správu v minulosti skartoval, napriek tomu, že mu premiérka Iveta Radičová dala príkaz odovzdať ju ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi. Mikulec sa odvolal na radu právnikov VSS.
Glváč: Zobral som to do rúk
Minister obrany MARTIN GLVÁČ zo Smeru hovorí, že šéfovi vojenských tajných služieb zatiaľ nemá prečo nedôverovať.
Nemal by byť pán Skuhra, kým sa vyšetrovanie skončí, mimo služby?
„Personálne nemám problém riešiť čokoľvek, ale dodnes som správu z výboru nedostal. Utajili ju a stále mi ju nedoručili. Vraj tak urobia v pondelok ráno. Ešte stále nepoznám reálny obsah. Videl som ju desať minút, je to 200 strán. Je aj taká alternatíva, že budovy, ktoré mali byť ukradnuté, neopustili štátne vlastníctvo. A to už je veľmi háklivé.“
Bývalý riaditeľ VSS Mikulec tvrdí, že dokumenty k správe sú stále v službe. Našli ste ich?
„Mám skartovací protokol, podľa zápisu je toto skartované. Zadal som niektoré úlohy, riešil som niečo aj sám a v pondelok sa k tomu vyjadrím. Išiel som na to trochu iným spôsobom.“
Úlohy plní pán Skuhra?
„Nie.“
Ako sa tomu dá vyhnúť?
„Zobral som to do svojich rúk v zmysle platného zákona. Bude to vidno na výsledkoch. Musíme sa aj pána Galka opýtať, prečo, keď som veľakrát hovoril, že po zlúčení tajných služieb bude ich šéfom jeden z dvojice Tibenský-Skuhra, ani raz necekol. Ak o tomto vedel, prečo nepovedal, že sú voči Skuhrovi podozrenia? Vo funkcii som nechal nominanta predchádzajúcej vlády.“
Sám chodíte po ministerstve a hľadáte dokumenty?
„Nie ste ďaleko od pravdy, ale riešim to s tými, s ktorými mi to zákon umožňuje.“
Viete o ďalších dvoch podaniach, ktoré prišli na políciu a týkajú sa tajných služieb?
„Nie, tak ako som nevedel ani o tomto.“
Monika Tódová

Beata
Balogová
