Bratislava 19. júna (TASR) - Zákonodarný zbor si na návrh koaličných poslaneckých klubov upravil priebeh rozpravy o vyslovení súhlasu s Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov. Rozprava bude trvať dvanásť hodín a poradie rečníkov za jednotlivé kluby bolo žrebované.
Slovenská národná strana napriek deklarovanému nesúhlasu s chartou a neúčasti na zasadaní parlamentu o tomto bode prihlásila do rozpravy osem poslancov. Svoje poslanecké lavice vyzdobili zástupcovia SNS heslami - Nerobte na Slovensku Kosovo!
Hnutie za demokratické Slovensko bude reprezentovať 13 rečníkov, SDK a SMK po jednom, za SDĽ vystúpia dvaja poslanci. Klub KDH a SOP-ĽDÚ-SZS neprihlásili do rozpravy žiadneho člena. Z nezávislých poslancov vystúpi počas rozpravy iba Peter Tatár.
HZDS má k dispozícii 3 hodiny, 26 minút, 24 sekúnd, SDK rovné 2 hodiny, SDĽ 1 hodinu, 40 minút a 48 sekúnd, SOP 1 hodinu, 16 minút a 48 sekúnd, SMK 1 hodinu, 12 minút, SNS 1 hodinu, 2 minúty a 24 sekúnd, KDH 43 minút a 12 sekúnd a každý z nezávislých poslancov bude mať k dispozícii 4 minúty 48 sekúnd.
Tento dokument Rady Európy bol prijatý 5. novembra 1992 v Štrasburgu. Jeho cieľom je zabrániť vymieraniu jazykov a pomôcť ich oživeniu zvýšením ich používania v písomnom a ústnom styku na verejnosti, v sociálno-ekonomickom kontexte, ako aj ich výučbou.
Členské krajiny Rady Európy, ktoré sa pripojili k charte, sa zaväzujú rozvíjať úplnú rovnosť medzi národnostnými menšinami a väčšinovým obyvateľstvom, rozvíjať podmienky na rozvoj menšinových kultúr, ich identity a tradícií. Signatárske štáty sa takisto zaväzujú zabezpečiť prístup menšín k médiám a umožniť používanie menšinového jazyka na verejných miestach, ako aj na úradoch. Na základe konvencie sa štát zaväzuje uznať právo používať meno a priezvisko v jazyku menšiny.
Text charty pozostáva z preambuly a 23 článkov.
V preambule sa okrem iného hovorí, že právo používať regionálny alebo menšinový jazyk v súkromnom a vo verejnom živote je považované za neodňateľné právo v zmysle zásad obsiahnutých v Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach Organizácie Spojených národov a v duchu Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd Rady Európy.
Uvedomujúc si skutočnosť, že ochrana a podpora regionálnych alebo menšinových jazykov v rôznych krajinách a regiónoch Európy je významným prínosom utvárania Európy, založenej na princípoch demokracie a kultúrnej rozmanitosti v rámci zachovania národnej suverenity a územnej celistvosti, berúc do úvahy špecifické podmienky a historické tradície v jednotlivých regiónoch európskych štátov, sa zástupcovia členských štátov dohodli na 23 článkoch charty. Sú nimi Všeobecné ustanovenia, Záväzky, Organizačné opatrenia, Existujúce režimy ochrany, Existujúce záväzky, Informácie, Ciele a zásady, Vzdelávanie, Súdne orgány, Správne orgány a verejné služby, Médiá, Kultúrna činnosť a kultúrne zariadenia, Ekonomický a sociálny život, Medzinárodné výmeny, Pravidelné správy, Kontrola správ, Výbor expertov a Záverečné ustanovenia, ktoré obsahujú 6 článkov.
Schválenie charty je podmienkou prístupového procesu Slovenskej republiky do Európskej únie. Doteraz ju podpísalo 27 členských štátov Rady Európy, z toho 14 ju už ratifikovalo.