BRATISLAVA. Do tvorby digitálnych vzdelávacích materiálov sa už zapojilo 790 učiteľov v rámci projektu Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety.
Za 27 miliónov ho spustil Ústav informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) a na mzdy učiteľov, ktorí budú tvoriť podklady pre digitálne vzdelávacie objekty, je vyčlenených viac ako 8,6 milióna eur.
Na komunitnom portáli digitalnevzdelavanie.sk sa už zaregistrovalo 790 učiteľov a niektorí z nich už pracujú na námetoch. Ostatní čakajú na vypísanie zvyšných tém predmetov, o ktoré majú záujem.
Momentálne sa pracuje na témach pre prvý stupeň základnej školy vo vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia v predmete slovenský jazyk a literatúra a pre druhý stupeň základnej školy vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť v predmete dejepis.
Hľadajú aspoň osemsto
"Registrovaní učitelia priebežne posielajú námety pre digitálne vzdelávacie objekty, ktorých úroveň naši interní odborní zamestnanci zatiaľ hodnotia veľmi pozitívne, čo svedčí o vysokej kvalite slovenských učiteľov," povedala manažérka publicity programu Katarína Stoláriková.
Učitelia sa môžu prihlasovať aj na témy, ktoré nevyučujú.
Samotné digitálne vzdelávacie objekty tvorí tím grafikov - animátorov, preto nie je nevyhnutná znalosť práce s IT ani so špeciálnym softvérom.
"Za dôležitú považujeme znalosť vzdelávacieho obsahu, prax, nápaditosť a kreativitu," dodala Stoláriková.
Minimálne 800 učiteľov bude aktívne pracovať na tvorbe minimálne 12 800 digitálnych objektov. Učitelia dostanú za túto prácu 10 eur na hodinu.
"Tvorba jedného digitálneho objektu trvá maximálne 50 hodín práce. Jeden učiteľ tak bude môcť počas takmer troch rokov odrobiť až 800 hodín," doplnila.
Projekt platí hlavne Únia
Projekt digitálneho vzdelávania za takmer 27 miliónov eur je financovaný hlavne z Európskeho sociálneho fondu, štátny rozpočet sa na tejto sume podieľa 15 percentami.
Všetky základné a stredné školy s výnimkou Bratislavského kraja dostanú do konca roku 2015 prístup k celkovo 42 800 digitálnym vzdelávacím objektom.
Pôjde o približne 2- až 15-minútové digitálne vzdelávacie materiály z 11 vyučovacích predmetov pre všetky ročníky základných aj stredných škôl, ktoré budú môcť učitelia využívať pri svojich hodinách.
Na výrobu 30-tisíc vzdelávacích materiálov ÚIPŠ vyhlási verejné obstarávanie tento rok a prvé digitálne materiály by sa mali dostať na školy koncom tohto roka alebo začiatkom roku 2014.
Do prípravy ďalších 12 800 materiálov sa môžu zapojiť samotní učitelia základných a stredných škôl.