Súčasný šéf rozviedky vraví, že tvrdenia autora správy sú zavádzajúce.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Bývalé vedenie Vojenskej spravodajskej služby (VSS) skutočne vyšetrovalo podozrenia z tunelovania rozviedky v čase prvej vlády Roberta Fica a vypracovalo o tom správu, ktorá bola skartovaná.
Dôkazy sú však zrejme naďalej v službe a jej súčasný šéf nejavil záujem o vyšetrenie prípadu.
Bývalý námestník riaditeľa VSS z čias pravicovej vlády Vladimír Suchodolinský v utorok v budove parlamentu vystúpil s takýmto vyhlásením. Dôstojník prišiel z vlastnej iniciatívy na zasadnutie výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva.
Nemohol na ňom potvrdiť pravosť tajnej správy, ktorú dostal denník SME, keďže ho minister obrany Martin Glváč nezbavil mlčanlivosti.
„Môžem čestne vyhlásiť, že som autorom pôvodnej skartovanej správy o podozreniach z tunelovania vo vojenskom spravodajstve,“ povedal Suchodolinský. Dokument pochádza z čias, keď VSS riadil Roman Mikulec.
Ten ho v závere vlády Ivety Radičovej dal skartovať. Suchodolinský napriek tomu tvrdí, že keď na konci minulého roka odchádzal z armády, listinné dôkazy o podozreniach boli zo 60 percent v službe.
Glváč naozaj nemohol poslúchnuť poslancov, ale to ešte neznamená, že podozrenia z tunelovania majú vyšetrovať podozriví, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Chcel ju pozliepaťKauza spis
spis, ktorý dostal denník SME anonymne, má 134 listov, sú v ňom konkrétne podozrenia z tunelovania VSS za prvej Ficovej vlády, spis denník SME odovzdal špeciálnej prokuratúre a do parlamentu, jeho pravosť zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil ani nevyvrátil, dokumenty v spise vyzerajú ako kópie dokumentov VSS, samotná správa má 14 strán.
„Vyšetrovanie nebolo v závere. Ja som spracoval súhrnnú správu, vedeli sme, že sú k tomu nejaké dôkazy, či už získané z dokumentov vo vnútri služby, alebo z relevantných inštitúcií v civile, mali sme aj oficiálnu vyšetrovaciu správu z VOS,“ opisoval vyšetrovanie.
Podľa Suchodolinského sa pripravovalo odstúpenie materiálu prokuratúre. Keďže odchádzal na misiu do zahraničia, od polovice februára 2012 nevedel, čo sa s dokumentom deje.
Suchodolinský povedal, že po minuloročných voľbách, keď ešte pôsobil vo VSS, ponúkol novému šéfovi rozviedky Róbertovi Tibenskému, že pôvodnú skartovanú správu za pomoci dokumentov z VSS zrekonštruuje. „Žiadna,“ odvetil na otázku, aká bola Tibenského odpoveď.
„Menovanému som v rozpore s jeho tvrdeniami umožnil v septembri 2012 plnú súčinnosť s orgánmi vnútornej bezpečnosti, ako aj s orgánmi činnými v trestnom konaní, keď ako svedok bol povinný vypovedať v súvislosti s medializovanou kauzou,“ povedal Tibenský.
Tvrdí, že o tom existujú služobné písomné záznamy, ktoré však neobsahujú zmienku o ponuke rekonštruovať pôvodný text skartovaného materiálu.
Tibenský Suchodolinského obvinil, že disponoval dokumentmi, ktoré nesmel mať a mal ich v zahraničí.
Tibenského sa zastal minister Glváč, ktorý mu naďalej dôveruje.
Premiér Robert Fico vraví, že v tom, čo o kauze píšu médiá, sa nevyzná „ani divá sviňa“.
Glváčovi dôveruje. Pokiaľ sa preukážu podozrenia voči tajným, mal by vraj minister „vyvodzovať primeranú zodpovednosť“.
SamovyšetrenieExminister obrany Ľubomír Galko (SaS) v utorok hovoril, že v čase, keď ho odvolali, mala kontrarozviedka viacero spisov, ktoré sa týkali podozrení z tunelovania služieb v čase prvej Ficovej vlády.
Tvrdil, že by malo ísť o sumy, z ktorých sa „prevracajú panenky v očiach“. Podrobnosti neprezradil.
Súčasné podozrenia preverujú aj vojenskí tajní. Vedie ich Ľubomír Skuhra, ktorý sa v správe spomína ako podozrivý.
„Nepoznám žiadnu demokratickú krajinu, ktorá by poznala inštitút samovyšetrovania sa,“ povedal autor správy Suchodolinský.

Beata
Balogová
