Opozícia doručila podanie e-mailom, do troch dní to musia stihnúť aj v papierovej forme.
KOŠICE. Skupina poslancov v utorok e-mailom doručila na Ústavný súd podanie, ktorým reagujú na skutočnosť, že parlament 30. apríla schválil v zrýchlenom konaní vládny návrh zákona o organizácii Ústavného súdu
V piatok ho podpísal prezident.
Novelou zákona by sa mala ukončiť patová situácia na súde, ktorá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany Jozefa Čentéša, ako aj prezidenta.
Čentéš sa na súd obrátil po tom, ako ho prezident Gašparovič nevymenoval za generálneho prokurátora napriek jeho zvoleniu v parlamente.
Podľa hovorkyne súdu Anny Pančurovej je povinnosťou predkladateľov podania doručiť ho do troch dní aj v písomnej podobe.
Žitňanská: Novela je zneužitím práva na politický účel
Novela zákona o organizácii Ústavného súdu, ktorá umožní, aby v kauze Jozefa Čentéša rozhodoval aj vylúčený ústavný sudca, je zneužitím práva na politický účel a neprípustný zásah politickej moci do konania pred ÚS.
Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ Lucia Žitňanská, ktorá spolu s opozičnými kolegami poslala zákon na posúdenie na ÚS.
"Zákon retroaktívne mení platné rozhodnutie ÚS o vylúčení sudcov z konania a priamo určuje senát, ktorý má v kauze Čentéš rozhodnúť," zdôraznila.
Opozícia pred ÚS namieta rozpor s princípmi právneho štátu. "Zákon porušuje zákaz retroaktivity a to, že právo má byť všeobecné a nemôže byť určené na konkrétny prípad. Zákon vstupuje do prebiehajúceho konania tak, že sa negujú účinky už právoplatne prijatých rozhodnutí," vysvetlila Žitňanská.
Opozícia zároveň namieta, že právna norma bola prijatá v skrátenom konaní.
"Žiadame ÚS, aby rozhodol o vyslovení nesúladu zákona s Ústavou, požadujeme prednostné prerokovanie tohto návrhu a navrhujeme, aby ÚS pozastavil jeho účinnosť," povedala Žitňanská, ktorá si je istá, že vládny Smer chce vlastného generálneho prokurátora. Aj preto si myslí, že Smer chce mať svojho šéfa prokurátorov ešte do leta.
Hrušovský sa obrátil na poslancov Smeru
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský označil prijatie tohto zákona za bezprecedentný legislatívny krok, ktorý sa musel skončiť podaním na Ústavnom súde.
Keďže táto inštitúcia nemá žiadne lehoty na rozhodnutie, Hrušovský sa obrátil na poslancov vládneho Smeru, aby podporili novelu, ktorá dáva ÚS na rozhodnutie o pozastavení účinnosti zákona 90 dní.
Peter Osuský (SaS) označil za pikantné, že ústavný sudca Peter Brňák, ktorý bol z prípadu Čentéša vylúčený, namietal proti postupu šéfky ÚS Ivetty Macejkovej, ktorá mu spis opätovne pridelila ešte v čase, keď zákon nebol účinný.
"Malo by to byť poučením pre predsedníčku ÚS v jej permanentnom hujerovaní," povedal.