Asi tisíc študentov by malo rok čakať na opakovanie maturity. Štát uznal, že je to pridlho. Problémy Čaplovič pripisuje predchodcovi.
BRATISLAVA. Stovky maturantov zrejme nebudú musieť rok čakať, aby mohli opakovať skúšku dospelosti. Rozhodol o tom v stredu parlament rámci novely zákona o rodine.
Poslanci schválili, že neúspešnú písomnú časť maturít si budú môcť opraviť už v septembri, a to rovnako, ako je to pri ústnej časti.
"Súčasný zákon je nastavený tak, že ústnu časť si môžu opraviť v septembri a písomnú až o rok. Ak jednu časť si môžu opraviť v septembri, je logické, aby tak mohli urobiť aj v prípade druhej časti," argumentoval jeden z predkladateľov návrhu Ľubomír Petrák.
Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru v utorok sľúbil rýchlu zmenu.
Pripravovať ju začal, keď denník SME upozornil na prípad študenta Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, ktorý nedostal maturitné vysvedčenie, lebo neurobil matematický test aspoň na 25 percent.
Nepomohla mu ani ústna odpoveď, ktorú zvládol na dvojku. Gymnazista, ktorý sa učí na jednotky a dvojky, považuje za nespravodlivé, že sa test dá opakovať až o rok, kým z ústnej odpovede robia študenti reparát už v septembri.
Môžeme si vydýchnuť, že súčasné vedenie ministerstva má aspoň toľko vôle, že ten omyl opraví, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Zúfalí rodičia
Kritériá
Maturity
od tohto roka nie je možné opraviť si písomnú maturitu na ústnej odpovedi, maturitu nespraví študent, ktorý nenapíše matematický test aspoň na 25 percent, aby študent zvládol maturitu zo slovenčiny a cudzieho jazyka, musí okrem známok 1, 2 alebo 3 z ústnych maturít dosiahnuť viac ako 33 percent v teste alebo vyše 25 percent zo slohu, ak dostane z ústnej skúšky štvorku, predpísaný limit musí mať z testu aj slohu.
„Určite chceme napraviť nespravodlivosť voči maturantom,“ povedal ministrov hovorca Michal Kaliňák.
Pre matematiku alebo iný predmet je v rovnakej situácii ako maturant z Banskej Bystrice takmer tisíc študentov, oznámil. Maturuje vyše 57-tisíc študentov.
Do redakcie sa v utorok ozvali rodičia ďalších maturantov, ktorí takisto neprešli pre test z matematiky.
„Môj syn je na dne, učí sa perfektne, na teste zoskratoval. Čo bude rok robiť? Prečo mu štát hádže polená pod nohy?“ reagovala matka gymnazistu.
Ministerstvo zatiaľ nezverejnilo, kedy by sa mohli opravné testy písať. Oznámi to v najbližšom čase. Vo väčšine škôl je tento týždeň ústna maturita.
„Najlepším riešením by bolo, aby testy boli na jeseň ako ústna časť,“ hovorí učiteľka Vilma Záhorcová z Bratislavy. Študenti by tak ešte mali možnosť dostať sa na vysokú školu.
Tí, čo nespravili maturitu, sa do konca augusta považujú za študentov. Potom by sa mali zamestnať alebo prihlásiť na úrade práce.
Čaplovič po hovorcovi odkázal, že za problémy môže jeho predchodca, nominant SDKÚ Eugen Jurzyca, ktorý presadil, aby maturitné testy mali väčšiu váhu.
„Zaviedli sme, aby školy od tohto roka zohľadňovali výsledky testov, aby sa externá časť nebrala iba za formalitu. Neviem o tom, že by sme menili termíny na opravy,“ reagoval Jurzyca.
Záhorcová hovorí, že sa malo domyslieť, že opravné písomky treba dať skôr, keďže sa musia zohľadňovať v hodnotení.
Chaos v číslach
Blogerka Kristína Antálková poukázala na rozpor v počte maturantov, ktorí v matematickom teste nedosiahli predpísaný limit.
Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania jej 9. mája na infožiadosť odpovedal, že takých bolo 780. Denníku SME ústav v pondelok napísal, že test musí opakovať 154 gymnazistov.
Riaditeľka ústavu Romana Kanovská odmieta manipuláciu s číslami.
Antálkovú podľa nej informovali o 154 gymnazistoch a 626 študentoch stredných odborných škôl. Keďže odborné školy majú maturitu z matematiky dobrovoľnú, výsledok neovplyvňuje, či žiaci zmaturujú.
Národný ústav Antálkovej výslovne napísal, že 780 študentov, aby boli úspešní, musí matematický test opakovať, čo aj uverejnila na blogu. Kópiu mailu od ústavu poskytla redakcii.

Beata
Balogová
