Kauza vymenovania generálneho prokurátora sa môže vyriešiť za niekoľko dní. Alebo sa môže definitívne zablokovať na mesiace.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Sťažnosť nevymenovaného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša pripraví na rozhodnutie ako sudca spravodajca Peter Brňák. Potvrdila to hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová.
Spis sa Brňákovi vrátil, hoci už raz ho kolegovia z konania pre zaujatosť vylúčili.
Sťažnosť mu pridelil podpredseda súdu Milan Ľalík, ktorý zaskakoval za dovolenkujúcu šéfku Ivettu Macejkovú. S Brňákom je v jednom senáte a aj jeho ústavní sudcovia z konania o Čentéšovi vylúčili.
Spolu s nimi je v senáte aj Marianna Mochnáčová, jediná sudkyňa, proti ktorej v spore Čentéša s prezidentom Ivanom Gašparovičom nikto nenamietal.
Dal im to Smer
Súd a Čentéš
Čo riešia
sťažnosť Jozefa Čentéša na zdĺhavé rozhodovanie prezidenta, či ho vymenuje za generálneho prokurátora;
sťažnosť Čentéša na prezidenta za to, že ho odmietol vymenovať; zároveň žiada zablokovať v parlamente novú voľbu;
podanie opozície, ktorá namieta protiústavnosť narýchlo schválenej novely zákona o konaní pred Ústavným súdom; tiež žiada pozastavenie jej účinnosti.
Návrat Brňáka aj Ľalíka umožnila novela zákona o konaní pred Ústavným súdom, ktorú narýchlo presadila vláda v parlamente.
Opozícia aj Čentéš ju považujú za protiústavnú. Pravica ešte v utorok požiadala Ústavný súd, aby pozastavil jej platnosť.
Brňák neodpovedal, či počká s rozhodovaním o Čentéšovej sťažnosti na rozhodnutie o opozičnom podaní.
Aj sťažnosť proti zákonu už bola podľa Pančurovej pridelená sudcovi, ktorý ho má pripraviť na rozhodovanie v pléne. Kto sa ním stal, neprezradila.
Podľa informácií SME je to Lajos Mészáros. Ten predsedal senátu, ktorý z konania o Čentéšovi vylúčil Brňáka s Ľalíkom. V rokoch 1998 až 2000 bol poslancom SMK.
Čentéš verí, že Ústavný súd nedovolí, aby o jeho sťažnosti rozhodovali vylúčení sudcovia.
„Ak by sa toto očakávanie ukázalo ako príliš optimistické a došlo by v mojom prípade k porušeniu základných práv, pri najbližšej príležitosti sa obrátim na Európsky súd pre ľudské práva.“
Účasť už raz vylúčených sudcov by vraj porušovala jeho právo na spravodlivé súdne konanie a na nestranného a zákonného sudcu.
Čo ďalej?
Čentéš sa na súde sťažuje, že ho Gašparovič odmietol vymenovať. Požiadal tiež o predbežný zákaz novej voľby. Smer tvrdí, že počká na rozhodnutie súdu o zákaze. Brňákov senát by ho mohol vydať v podstate ihneď.
Ak voľbu zakáže, bude Slovensko bez riadneho šéfa prokuratúry zrejme ešte mesiace. Naopak, opačné rozhodnutie umožní vládnej strane hlasovať.
To, čo sa deje na Ústavnom súde, by bolo škandálom aj na okresnom, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
