BRATISLAVA. Rokovanie Výboru pre obranu a bezpečnosť sprevádzal organizačný zmätok.
Jediným bodom zasadnutia, ktoré iniciovala opozícia, bolo vysvetlenie postupu ministra obrany Martina Glváča (Smer) pri podozrivom nakladaní s majetkom vojenských spravodajských služieb.
Napriek tomu, že minister prišiel a pred dverami výboru spolu s novinármi čakal asi 40 minút, poslanci ho dovnútra nepozvali.
"Som presvedčený, že bol porušený rokovací poriadok. Od začiatku som upozorňoval, že výbor je legitímne zvolaný, že minister je tu a je pripravený vystúpiť, pričom on sám vie, čo môže a čo nemôže povedať a treba ho predvolať. Veľmi dlho sme sa dohadovali, aby sme vôbec schválili program. Po tom, ako bol schválený, som presvedčený, že mal byť minister predvolaný," tvrdil exminister obrany Ľubomír Galko.
Opozičný poslanec sa domnieva, že nebol dôvod na zablokovanie výboru.
"Presne to isté, čo nám príde minister povedať v stredu (29. 5.), nám mohol povedať aj dnes. Bolo vidno, že sami poslanci za Smer špekulovali, čo majú odhlasovať. Videl som na nich, že im to bolo pomerne nepríjemné," tvrdil Galko.
Vašečka podá návrh na odvolanie Bašku
Richard Vašečka (OĽaNO) pre posledné udalosti na výbore podá návrh na odvolanie Jaroslava Bašku (Smer) z čela tohto výboru.
"Znovu sa vŕši zmätok na zmätok. Rovnako postupoval Baška aj pri výboroch, keď sme predvolávali premiéra. Je nezmyselné, aby novinári boli vylúčení z prítomnosti na rokovaní výboru, keď ešte nebol schválený program. Videli by ste naživo trapas poslancov Smeru, keď sa neboli schopní za 40 minút dohodnúť, či otvoríme schôdzu," povedal Vašečka s tým, že v kauze ide o kriminálnu činnosť, pri ktorej sa tunelujú prostriedky štátu a nevidí preto dôvod, prečo by minister nemohol správu podať.
"Bol ochotný a čakal tu," uzavrel.
Glváč má predložiť správu
Daniel Lipšic (nezaradený) novinárom povedal, že výbor zaviazal ministra obrany predložiť do utorka správu o podozrivom nakladaní s prostriedkami a nehnuteľnosťami vo vojenskom spravodajstve.
"Tu je podozrenie, že vo Vojenskej spravodajskej službe dochádzalo k páchaniu majetkových trestných činov. To nie je vec čisto spravodajskej činnosti, to môže byť potenciálne klasická kriminálna záležitosť, ktorú vyšetruje špeciálna prokuratúra. Tá nemá kompetenciu dozorovať vojenské spravodajstvo pri výkone spravodajskej činnosti, ale má kompetenciu riešiť klasickú kriminálnu činnosť a majetkové delikty, a tu je podozrenie, že sa páchali v rezorte obrany na jednom z útvarov rezortu majetkové trestné činy," povedal Lipšic.
Preto je presvedčený, že je v kompetencii brannobezpečnostného výboru, ktorý má na starosti rezort obrany, aby o tom rokoval a kontroloval.
Dohadovali sa, či kauza patrí na pôdu výboru
Baška problematické rokovanie vysvetľoval dohadovaním sa o to, či táto kauza vôbec patrí na pôdu ich výboru.
"Osobitnú kontrolu činnosti vojenského spravodajstva robí osobitný kontrolný výbor. Tam je predsedom opozičný poslanec, viacerí poslanci nášho výboru sú jeho členmi," vysvetlil s tým, že jeho výbor nemá kompetencie kontrolovať veci, ktoré sa týkajú vojenského spravodajstva.
Na margo iniciatívy Vašečku, ktorý ho chce odvolať, odvetil, že to je jeho aktivita. "Ja konám podľa zákona a žiadny som neporušil," dodal.
Minister má vraj svedka aj na detektor lži
Minister Glváč po skončení výboru povedal, že nemá problém predstúpiť pred poslancov a informovať ich o doterajších úkonoch, ktorých vraj nebolo málo.
"Prešli sme 2500 listín a sme blízko k tomu, aby sme tú údajnú správu s popisom vedeli okomentovať a priložiť listinné dôkazy," avizoval.
Aj po preštudovaní materiálov je presvedčený, že samotná uniknutá správa hovoriaca o údajnom tunelovaní VSS v čase prvej vlády Roberta Fica (Smer) je slohová práca.
"Mám svedka, ktorý to pôjde dosvedčiť aj na detektor lži. On videl pôvodnú skartovanú správu a tvrdí, že toto nie je totožná správa. Väčšina dokladov v prílohe je pravdivá, akurát sú vytiahnuté zo spisov iných operácií," vysvetlil.
Glváč zároveň potvrdil, že špeciálna prokuratúra ho stále nepožiadala o zbavenie mlčanlivosti bývalých dôstojníkov vojenskej tajnej služby, ktorí majú čo ku kauze povedať.
"U mňa to bude trvať prakticky desať minút," dodal.
SaS vyzýva Glváča, aby odvolal riaditeľa Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru. Ak ten napriek tejto výzve nastúpi v pondelok (26. 5.) do práce, liberáli začnú zbierať podpisy potrebné pod návrh na Glváčovo odvolanie z funkcie. Na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR ich potrebujú 30.