BRATISLAVA. Kauza údajného tunelovania vo Vojenskej spravodajskej službe je nebezpečnou mediálnou kačicou a fiktívnou konštrukciou, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jeho príslušníkov.
Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil minister obrany Martin Glváč (Smer), podľa ktorého to vyplýva z interného preverovania celej kauzy.
S vyhlásením prišiel po tom, ako preverili správu, ktorá bola doručená do médií a následne špeciálnej prokuratúre a kontrolnému parlamentnému výboru.
Vedenie rezortu obrany je pripravené v najbližších dňoch podať trestné oznámenie na všetkých, ktorí vyniesli informácie, najmä na exministra obrany Ľubomíra Galka, bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca a jeho zástupcu Vladimíra Suchodolinského.
Smerákom musí podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka dobre tiecť do topánok, keď sa uchyľujú k zúfalým krokom. „Odmietam tvrdenia Martina Glváča v plnom rozsahu. Je to len ich snaha prekryť tento smerácky megaškandál. Zvážim právne kroky ako reakciu na toto podlé obvinenie,“ povedal Galko.
K dnešnej verzii ministra obrany Martina Glváča o kauze tunelovania Vojenskej spravodajskej služby sa predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor vyjadrí až po tom, čo si vypočuje aj druhú stranu.
„Za posledných osem dní sme počuli všeličo, takže k tejto verzii ministerstva obrany sa vyjadrím až potom, či si vypočujem druhú stranu a prečítam si správu ministra,“ povedal Fedor
Správa je vraj kompilát
Dokument, ktorý bol odovzdaný špeciálnej prokuratúre aj osobitnému parlamentnému kontrolnému výboru, nie je podľa neho autentický, ale ide o kompilát faktov, zavádzajúcich informácií aj účelových a nepravdivých hodnotiacich úsudkov.
Hodnotiaca správa, ktorú v minulosti skartoval Mikulec a popisovala 14 skutkov, bola podľa Glváča vytvorená so zlým úmyslom.
„S cieľom zdiskreditovať súčasné vedenie Vojenského spravodajstva,“ povedal Glváč. Vysvetľoval, že zo správy, ktorá mala pôvodne dvetisíc listov, bolo účelovo vytiahnutých 43 listov, ktoré niekto tendenčne okomentoval.
"Je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu neprišlo," tvrdí Glváč. „Vojenské spravodajstvo nie je hračkou v rukách úzkej skupiny ľudí, ktorí neváhajú využiť čokoľvek pre svoj osobný alebo politický záujem."
Glváč tvrdí, že v ôsmich prípadoch je majetok naďalej v majetku štátu, v troch prípadoch riadne a dokázateľne predaný a celá suma preukázateľne zaplatená.
„Jeden skutok, kde údajne kúpili autá príslušníci Vojenského spravodajstva, je absolútne vymyslený,“ povedal Glváč. Ďalší predaj sa realizoval za Galka v roku 2010, pričom sa začal v roku 2008 a bol schválený ministrom financií bývaj vlády. Posledná akcia Trezor je v štádiu trestného stíhania. „kde doteraz bol jediným obvineným pán Mikulec,“ dodal minister.
Glváč aj cituje
V rezorte evidujú, že Mikulcovi a Suchodolinskému boli položené otázky, či zistenia zo správy zakladajú podmienky na začatie trestného stíhania a obaja odpovedali, že nie.
Predbežné posúdenie hovorí o dôkaznej núdzi a podanie trestného oznámenia môže spôsobiť nenapraviteľné škody personálnou a objektovou dekonšpiráciou, citoval Glváč staršie vyjadrenie Mikulca.
„Práve nezodpovedné súčasne aktivity už spôsobili, že viaceré objekty sa stali nepoužiteľné pre výkon spravodajskej činnosti,“ povedal Glváč s tým, že znepokojenie vyslovili aj partneri, lebo spomínané objekty slúžili pri spoločných medzinárodných akciách napríklad pre boj proti terorizmu.