BRATISLAVA. Návrh na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi Ústavného súdu by po novom mohol podať ktorýkoľvek sudca Ústavného súdu.
V súčasnosti môže takéto konanie voči sebe iniciovať len sám predseda.
O zmenu sa snaží opozičný poslanec za SaS Martin Poliačik (SaS) cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o organizácii Ústavného súdu. Plénum by sa malo touto iniciatívou zaoberať na budúci týždeň.
Pod Poliačikov návrh sa podpísali aj poslanci OĽaNO a viacerí nezávislí.
Poliačik pripomína, že súčasné znenie zákona neobsahuje úpravu, ktorá by regulovala to, kto má právo podať návrh na disciplinárne stíhanie predsedu.
"Tento funkcionár pritom nie je vyňatý z disciplinárnej zodpovednosti, pretože má postavenie sudcu ÚS, ktoré znamená, že je prvý medzi rovnými. Neexistuje žiaden legitímny dôvod na to, aby bol predseda ÚS vyňatý z disciplinárnej kompetencie ÚS a z toho dôvodu je potrebné jasne upraviť, kto môže podať návrh na jeho disciplinárne stíhanie," argumentuje opozičný poslanec.
Zároveň tvrdí, že je ťažké predpokladať, že by predseda sám na seba inicioval disciplinárne konanie tak, ako predpokladá súčasný zákon.
Podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja (Smer) Poliačikov návrh budí dojem účelovosti, neznášanlivosti a odplaty. Poslanec pripomenul, že Ústavný súd nie je jediným prípadom takejto inštitúcie.
"V minulosti aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal na seba návrh na disciplinárne konanie za dopravný priestupok. Otázkou je, či je vôbec potreba na takúto zmenu. Ak áno, tak zveriť takúto kompetenciu všetkým ostatným sudcom je trošku nesystémové," myslí si.
Na otázku, či si vie predstaviť podanie podnetu funkcionára na samého seba aj za vážnejšie veci ako dopravný priestupok, Madej odvetil, že ak je to vážne, môže to už byť trestný čin.