BRATISLAVA. Vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS) považuje nápad na vytvorenie nezávislého úradu na kontrolu odposluchov za dobrý, keďže by išlo o typ inštitúcie, s ktorej pôsobením sú dobré skúsenosti u niektorých jej zahraničných partnerov.
Na strane druhej v čase hospodárskej krízy, keď je štátny rozpočet pod intenzívnym tlakom, nepovažuje SIS tento nápad za zmysluplný.
Pre TASR to povedal riaditeľ SIS Ján Valko.
Treba vlastnú budovu?
Ako objasnil, predkladatelia návrhu na zriadenie nezávislého úradu totiž pravdepodobne nerátajú s dodatočnými finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu, či už počiatočnými investičnými nákladmi ako aj prevádzkovými.
"Novozriadený kontrolný úrad by musel mať aspoň adekvátne bezpečné a chránené priestory, ak nie samostatnú budovu, technické vybavenie, objektovú ochranu, počítače, ďalej treba rátať s rozpočtom na prevádzku, autopark, peniaze na mzdy zamestnancov a podobne," dodal Valko.
V krajinách, kde takýto model funguje, to predstavuje približne tretinu nákladov, ktoré majú k dispozícii vlastné spravodajské služby.
Bezpečnostný analytik Milan Žitný v reakcii na Valka tvrdí, že šéf SIS našiel dôvod, prečo nie je možné zaviesť systém externej kontroly.
Z SIS by mal byť ÚCS
Návrh zákona o SIS bol nedávno predložený Osobitnému kontrolnému výboru na kontrolu činnosti SIS.
Členovia výboru sa tak ešte pred medzirezortným pripomienkovým konaním môžu s návrhom zákona, ktorý iniciovala SIS nielen zoznámiť, ale v predstihu navrhovať úpravy, zmeny a tento návrh pripomienkovať.
Okrem toho o návrhu novej legislatívy diskutuje aj s Asociáciou bývalých spravodajských dôstojníkov a ostatnými odborníkmi z bezpečnostnej oblasti.
Podľa návrhu, ktorý vznikal z iniciatívy SIS v pracovných odborných skupinách, a v úzkej koordinácii príslušných rezortov, by sa mal zmeniť názov spravodajskej služby SIS na Úrad civilného spravodajstva (ÚCS).