Radoslav Procházka si vie predstaviť spoluprácu na tieňovom rozpočte či volebnom zákone.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Necelých šesť týždňov vydržalo na politickej scéne združenie Liberálna dohoda, ktoré sa malo stať „kotvou pre všetkých nespokojných liberálnych voličov“.
Odídenci z SaS okolo Jozefa Kollára v nedeľu splynuli so stranou Nová väčšina konzervatívneho politika Daniela Lipšica.
„Dnes sa tu do Dunaja vlieva rieka Morava,“ oznámil pod hradom Devín bývalý minister vnútra i spravodlivosti za KDH.
Členovia Liberálnej dohody a strany Nová väčšina. FOTO: SITA
Spory? Aké spory?
Bývalí politici z KDH a SaS, ktoré mali vo vláde Ivety Radičovej najväčšie spory, vytvorili spoločný subjekt Nová väčšina – Dohoda. Lipšic aj Kollár tvrdia, že rozdielne pohľady na viaceré hodnotové témy nie sú prekážkou.
„Druhá vláda Mikuláša Dzurindu aj vláda Ivety Radičovej boli neustále paralyzované spormi liberálov a konzervatívcov. To sa už nesmie opakovať,“ vyhlásil Lipšic.
Vnútri hnutia bude podľa neho existovať plná sloboda názorov, ale navonok bude každý presadzovať len to, na čom sa „doma dohodneme“.
Sklamaný stredopravý volič aj podľa Kollára očakáva, že lídri dokážu komunikovať bez ohľadu na ideológiu.
Názorová pestrosť novej strany má byť obsiahnutá aj v jej vedení. Novú väčšinu preto v najbližších troch týždňoch čakajú krajské snemy a 15. júna v Košiciach aj celoslovenská rada.
Na nej do vedenia dovolia k doterajším zástupcom konzervatívnej a občiansko-demokratickej frakcie strany aj liberálov.
Brať chcú aj iných
Heslo „Stará pravica sa háda, nová pravica sa spája“, ktorým fúziu Lipšic uvádzal, vraj nie je včerajškom vyčerpané. Do Dunaja sa podľa neho ďalej „dolu prúdom vlieva aj Váh a potom aj Hron“.
„Sme pripravení prijať ďalšie prúdy, ktoré si ctia slobodu a s ktorými máme spoločný cieľ – zmeniť pomery na Slovensku, vrátiť ľuďom spravodlivosť a nádej na lepší život,“ vyhlásil Lipšic.
Pripojením Liberálnej dohody, v ktorej je aj päť bývalých poslancov SaS, sa Nova priblížila k vytvoreniu poslaneckého klubu v parlamente.
Spolu s Danielom Lipšicom a Janou Žitňanskou, ktorí sa do parlamentu pôvodne dostali za KDH, má Nova sedem poslancov, na vznik klubu jej chýba len jediný.
Tým by mohol byť napríklad ďalší odídenec z KDH Radoslav Procházka, alebo bývalý poslanec OĽaNO Alojz Hlina.
„Rokovania prebiehajú. Nevylučujem, že k vzniku klubu dôjde,“ povedal Kollár.
Procházka reagoval, že v tejto chvíli si vie s Novou predstaviť spoluprácu na tieňovom rozpočte či volebnom zákone. „O inej forme spolupráce som zatiaľ neuvažoval.“
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK pripúšťa, že spojenectvo môže časť konzervatívnejších i liberálnejších voličov skôr odradiť. Pripomína však, že na stredo〜pravej scéne je dnes dopyt po novom subjekte i to, že podobným spájaním kedysi prešlo SDKÚ.
Šance Novy budú podľa neho závisieť od toho, ako sa bude ďalej profilovať.
„Ani doterajšia Nova nebola subjektom, ktorý by bol pre voličov jednoznačne čitateľný. Teraz je ešte o niečo komplikovanejší.“
Lipšic: Oni vládu chceli
Krajcer s Miškovom vraj nechceli rozpad koalície, hovorí DANIEL LIPŠIC.
Slovensku vládne Smer, ktorý je podľa vás mafia-friendly. Nemôžu za to bývalí členovia SaS?
„Bol to Juraj Miškov a Daniel Krajcer, s kým sme sa vo vláde do poslednej chvíle snažili nájsť nejaký kompromis, aby vláda nepadla. Keby bolo na nás, tak sa vláda nerozpadne.“
Jozef Kollár tvrdí, že by zas hlasoval proti eurovalu.
„Ja som tiež vo vláde nehlasoval za euroval a do poslednej chvíle som presadzoval, aby si Slovensko zachovalo možnosť rozhodovať o každej pôžičke.“
Vaša podpredsedníčka Jana Žitňanská za euroval hlasovala.
„V parciálnych veciach sa môžeme líšiť aj v otázkach európskej integrácie.“
O témach ako dekriminializácia drog či registrované partnerstvá budete radšej mlčať?
„Je legitímne, ak sú na niektoré otázky v strane rôzne názory, je to tak vo väčšine strán. Ja svoj názor nezmením, nezmenia ho ani kolegovia z liberálnej frakcie, ale nebudeme tým traumatizovať ľudí.“
Miškov: Pracovať má každý
Bývalý podpredseda SaS JURAJ MIŠKOV hovorí, že spory vyriešia vnútri.
Nova presadzuje právo na prácu. Je úlohou štátu dávať každému nezamestnanému prácu?
„Aj v SaS sme mali program práca namiesto dávok, ktorý bol v podstate právom na prácu.“
Vaše hlasovanie proti eurovalu položilo vládu. Už ste si to vydiskutovali?
„Ani Daniel Lipšic nehlasoval vo vláde za euroval. V parlamente bolo problémom spojenie hlasovania o eurovale s hlasovaním o vláde. Ale ja som sa už voličom za pád vlády ospravedlnil.“
Ako sa postavíte k liberálnym témam ako dekriminalizácia drog či registrované partnerstvá?
„Dôležité je sústrediť sa na oblasti, kde dokážeme nájsť zhodu. Je v poriadku, že na tieto témy existujú rozdielne názory a každý si zachováva svoje najvnútornejšie presvedčenie.“
Nie je spojenie účelové?
„Mnoho sporov vo vláde Ivety Radičovej vychádzalo z toho, že liberáli a konzervatívci pôsobili v rôznych stranách a témy sa nediskutovali vnútri, ale cez médiá. Tento spôsob traumatizoval verejnosť a my to tak robiť nechceme.“

Beata
Balogová
