V Bratislave operovali zatiaľ dve deti. Vo svete zákroky vykonávajú už dvadsať rokov.
BRATISLAVA. Regina Barošová z Jelky čaká s dcérou pred ambulanciou chirurga na lekársku kontrolu. „Je tri týždne po operácii. Už teraz vidím rozdiel,“ nakláňa sa staršia Regina nad mladšiu.
„Už na druhý deň Regina hýbala lepšie nohami, je spokojnejšia a vnímavejšia,“ dodáva matka. Predtým, keď chcela svoju štvorročnú dcéru obliecť, sťažovali to kŕče v nohách a rukách dieťaťa.
Spazmus, kŕč končatín, je jedným z príznakov detskej mozgovej obrny. Ochorenia mozgu, ktorým na Slovensku trpí asi 4500 detí.
Spastická forma sa objavuje v 80 percentách prípadov. Čím viac sa dieťa snaží vystrieť ruku alebo nohu, tým silnejší kŕč dostane. Okrem obliekania komplikuje chôdzu či hru, ale aj napätie svalov v okolí úst a teda reč a prehĺtanie jedla.
Dve operácie, obe prvé
Na Klinike detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch v Bratislave v slovensko-britskej spolupráci pred mesiacom začali s prvými operáciami, ktoré riešia spazmy u detí.
„Spôsoby sú dva,“ hovorí chirurg František Horn, šéf tímu bratislavských lekárov, ktorý zákroky vykonáva.
Prvým je voperovanie pumpy, druhým dorzálna rizotómia, keď sa prerušia niektoré vlákna miechových koreňov. Zákroky majú zmierniť alebo odstrániť kŕče, ktoré deťom s mozgovou obrnou komplikujú pre iných bežné činnosti.
Reginina pumpa
Regine ako prvej pacientke na Kramároch koncom apríla voperovali pod svaly na bruchu pumpu. „Je veľká asi osem centimetrov, obsahuje liek, ktorý vypúšťa do svalov k mieche a uvoľňuje kŕče,“ hovorí Horn.
Podať liek tabletkami by podľa neho nestačilo, keďže nervový systém je izolovaný a niektoré lieky by doň neprenikli.
Pumpa je programovateľná, čo umožňuje nastaviť vhodnú dávku lieku pre pacienta. Liek sa do nej dopĺňa raz až dvakrát ročne. Jej cena je približne 18-tisíc eur. „Poisťovne to preplácajú ako špeciálny zdravotnícky materiál,“ hovorí Horn.
Množstvo lieku závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. „Ideálne je, keď sa voperuje okolo tretieho až štvrtého roku. Vtedy je už dieťa dostatočne veľké, aby jeho telo implantát zvládlo.“ Najvhodnejšia je pre deti, ktorým kŕče postihujú všetky štyri končatiny, čo bol aj Reginin prípad.
Pred operáciou, ktorá trvá asi hodinu, musí dieťa prejsť testom, počas ktorého lekári sledujú, ako svaly dieťaťa reagujú na dávku a ako veľmi sa uvoľnia.
Namiesto špičiek na päty
Marek má tri roky a pochádza z Ružomberka. Aby jeho rodina nemusela ďaleko dochádzať k lekárom, presťahovali sa do Bratislavy.
Rodičia sú zatiaľ s výsledkom operácie spokojní. Marek ako prvé dieťa na Kramároch podstúpil dorzálnu rizotómiu.
„Ide o typ operácie, keď sa prerušia senzitívne vlákna miechových nervov, ktorých vzruchy sú príliš silné a spôsobujú kŕče najmä dolných končatín. Robia sa u detí, ktoré síce chodia, no došľapujú na špičky,“ hovorí chirurg.
Marek chodiť vie, ale keď sa rozbehol, nevedel sám zastať, keďže nedošľapoval na päty. Musel sa chytiť steny alebo nábytku.
„Musí ešte cvičiť, lebo tento typ operácie spôsobí, že svaly na stehnách, ktoré predtým pre 'špičkovanie' dieťa nevyužívalo, teraz začne zapájať. Sú slabé a potrebujú posilňovať,“ vysvetľuje ošetrujúci lekár na prvej pooperačnej kontrole.
Marek ukazuje, ako vie vystierať nohy a hýbať nimi. „Aha, aj táto sa na mňa usmieva.“
Čakali desať rokov
Na Slovensku mali lekári doposiaľ skúsenosti len s implantáciou pumpy dospelým.
Spazmy sa môžu okrem detskej mozgovej obrny rozvinúť aj po úrazoch hlavy po autohavárii či po páde z výšky.
Podobnú pumpu im implantujú aj pri liečbe chronickej bolesti, vtedy však namiesto lieku idú do svalov elektrické podnety.
„Vo svete sa pumpy používajú približne 20 rokov, takže v medicíne je to ešte stále novinka,“ opisuje situáciu Horn.
Jeho skúsenosti sú ešte limitované, no dúfa, že raz budú také bohaté a dobré ako u kolegov z Británie či z iných krajín.
V Česku začali rizotómiu robiť v roku 2003, niektoré slovenské deti ju podstúpili tam. „V Británii majú za sebou už 350 implantovaných púmp,“ hovorí Horn.
„Je škoda, že sa v zahraničí odskúšané veci dostávajú na Slovensko v takom časovom odstupe,“ hovorí Mária Šárossyová z Prešova, matka dvoch detí s mozgovou obrnou.
Na Slovensku na voperovanie pumpy čaká 15 detí, na dorzálnu rizotómiu päť.

Beata
Balogová
