BRATISLAVA. „Špeciálna prokuratúra vo veci koná,“ je jediná odpoveď, ktorou chce prokuratúra podľa hovorkyne Andrey Predajňovej komentovať vyšetrovanie podozrení z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
Špeciálna prokuratúra zároveň napísala, že pre podozrenie z neoprávnenej manipulácie s utajovanou skutočnosťou „vydá pokyn na prešetrenie, či nedošlo k spáchaniu prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti“.
Správu, v ktorej sa písalo o konkrétnych podozreniach z čias prvej vlády Roberta Fica, keď VSS riadil Juraj Šebo a Vojenské obranné spravodajstvo Ľubomír Skuhra, dostalo SME anonymne a odovzdalo ju špeciálnej prokuratúre a výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva.
Minister obrany Martin Glváč v piatok zobral na seba zodpovednosť za vyšetrovanie vo Vojenskom spravodajstve.
Po štyroch dňoch od momentu, keď spis dostal, povedal, že kauza je nebezpečná mediálna kačica a fiktívna konštrukcia.
Skartoval, aby nezmizlo?
Bývalý riaditeľ VSS Roman Mikulec vo vyhlásení napísal, že sa rozhodol pôvodnú správu skartovať, aby „zabránil nakladaniu s predmetným materiálom spôsobom, ktorý by zmaril využitie všetkých dôkazov vo vyšetrovaní celej kauzy kompetentnými orgánmi“.
V e-maile pre SME pridal, že sa domnieva, že celý čas od prepuknutia kauzy by sa vo vojenskom spravodajstve mohli ničiť dôkazy alebo sa meniť a prerábať dokumenty a vyrábať nové.
Na otázku, či verí v spravodlivé vyšetrenie špeciálnou prokuratúrou, odvetil, že áno, keď sa bude chcieť, ale má pochybnosti, či za "účasti Skuhru, Šeba a Tibenského“.
Mikulec píše, že na Slovensku je už niekoľko dní Juraj Šebo, ktorého Glváč vymenoval za vojenského pridelenca v Číne.
„Majú tu teraz oboch aktérov, Skuhru aj Šeba, aby mohli podpisovať nové dokumenty,“ napísal bývalý riaditeľ rozviedky.
Osobne dohliada
„Minister obrany trvá na tom, že vyšetrovanie tejto záležitosti realizujú vlastné štruktúry na to určené,“ napísalo ministerstvo obrany.
Glváč osobne dohliadal na celý proces, „pričom sa interným vyšetrovaním podarilo zdokladovať to, čo ani jeden z aktérov tohto prípadu nebol schopný zdokladovať ministrovi vnútra, premiérovi ani orgánom činným v trestnom konaní“.
Šéf výboru Martin Fedor (SDKÚ) vraví, že aj v tejto veci budú dôležité osobné vysvetlenia aktérov pred poslancami.
„Z mojej strany by bolo špekuláciou, či sa niečo deje, alebo nie. Také obavy vždy môžu existovať,“ povedal o podozreniach Mikulca.
Nový Čas a Týždeň napísali o tom, že Skuhrova družka Dušana Višňovská šéfuje kancelárii Roberta Kaliňáka. Minister pre SME povedal, že Višňovskú pozná dlhšie ako Skuhru a ten určite nie je a nebol jeho nominantom.
Vyhlásenie bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca
V súčasnej kauze tunelovania VSS vyznieva skartácia predmetného materiálu, ktorú som nariadil, ako akt, ktorý zabránil alebo mal znemožniť vyšetrenie celého prípadu. Chcem však podotknúť, že práve naopak. Preto, aby som zabezpečil čo najobjektívnejšie vyšetrenie, riskoval som svoju kariéru a povesť a neuposlúchol som dokonca pani premiérku, aby nebol porušený zákon a následne celý dokument aj s dôkazmi vyhlásený za dôkazový materiál získaný nezákonným spôsobom, ktorý by tým pádom nemohol byť použitý pre účely trestného konania. Mojim cieľom bolo prepracovať materiál do podoby trestného oznámenia a tak ho odstúpiť orgánom činným v trestnom konaní neporušujúc tým žiadny zákon. Tento cieľ som nemohol splniť, nakoľko som bol postavený mimo službu a preto som sa rozhodol informatívny materiál zákonným spôsobom skartovať, pričom toto sa nedotklo relevantných dôkazov, ktoré boli všetky ponechané v dostupnej forme. Rozhodol som sa tak preto, aby som zabránil nakladaniu s predmetným materiálom spôsobom, ktorý by zmaril využitie všetkých dôkazov vo vyšetrovanícelej kauzy kompetentnými orgánmi. A to prioritne v záujme zachovania dobrého mena VSS, ako aj všetkých poctivých a svedomitých príslušníkov.
Prišiel som o prácu, čelím kvôli tomu trestnému stíhaniu, účelovému a zahájenému na podnet osôb zo súčasného vedenia vojenského spravodajstva, ktorých sa táto kauza týka. Nie ja som bol ten čo som chcel brániť vyšetrovaniu. Ja som bol ten, kto vyšetrovanie viedol a boli proti mne preto uplatnené najrôznejšie metódy s cieľom zbaviť ma funkcie a vykresliť ma ako toho zlého. Boli a sú perzekvovaní ľudia mne blízki o čom bol informovaný minister obrany, náčelník generálneho štábu a ďalší funkcionári ministerstva obrany a generálneho štábu OS SR, ale zatvárali oči. Predpokladám, že budú zo strany vojenského spravodajstva falšované dôkazy, že budú prezentované ďalšie nepravdy s cieľom diskreditovať mňa, môjho bývalého zástupcu a mne blízkych ľudí. Keďže už odznelo dostatočné množstvo klamstiev, pokladám za potrebné, aby som k tomu celému povedal svoje stanovisko, ale až na základe žiadosti relevantného orgánu po zákonnomzbavení mlčanlivosti, aby som mohol plnohodnotne vypovedať.Plk. v.z. Ing. Roman MIKULEC, MSc.
Ministerstvo obrany ku kauze údajného tunelovania
Vzhľadom na to, že po prepuknutí kauzy údajného tunelovania VSS sa média aj niektorí poslanci, predbiehali vo vyhláseniach smerom k ministrovi obrany, aby v predmetnej veci konal a zabezpečil jej vyšetrenie, považujeme za potrebné uviesť nasledovné stanovisko. Minister obrany Martin Glváč po doručení materiálu od osobitného kontrolného výboru v pondelok 20. mája 2013, okamžite zriadil tím, ktorý osobne riadil v spolupráci s riaditeľom Odboru vnútornej bezpečnosti.Zhromaždil a preskúmal vyše 2000 strán, ako aj ďalšie prípady, a tieto materiály sú pripravené pre orgány činné v trestnom konaní. Týmto sme objektovo identifikovali a zdokumentovali fiktívnu správu a vytvorili podmienky pre orgány činné v trestnom konaní, aby preverili jednotlivé tvrdenia, nielen na základe 43 strán, ktoré boli účelovo vytiahnuté zo systému, za účelom vytvorenia predmetnej slohovej práce. Toto je výsledok 5-dňovej nepretržitej práce pod vedením ministra obrany. To sú fakty, nie dojmy, názory, pocity osôb, ktoré spôsobili veľké majetkové škody a chvália sa svojimi schopnosťami diskreditovať iných.
Minister obrany taktiež prisľúbil absolútnu súčinnosť s Úradom špeciálnej prokuratúry SR a príslušnými výbormi NR SR, a v tomto duchu aj konal a stále koná.
V momente, keď sa na základe vyšetrovania preukázali, že predložená správa nie je autentickým dokumentom a doterajšie vyhlásenia niektorých aktérov sú v rozpore s tým, čo bolo uvedené v oficiálnych interných dokumentoch, nastala ďalšia fáza mediálneho bombardovania ministerstva obrany.
Odrazu jediný ničiteľ a skartovač dokumentov obviňuje za výdatnej podpory niektorých médií vyšetrovateľov a ministra obrany z ničenia dôkazov a dokumentov. Deje sa tak aj napriek niekoľkým výzvam smerom k médiám, aby sa snažili celú záležitosť korektne dovysvetľovať.
Ako z nevydareného humoristického časopisu potom vyznieva zverejnené vyhlásenie pána Mikulca, že materiál skartoval, aby nezmizli dôkazy. Aj preto sa môžeme opäť pýtať: Pre koho a na aký účel bol takýto kompilát určený? To však zrejme médiá nezaujíma, a tak sa namiesto odpovede na túto zásadnú otázku od súčasných mediálnych hviezd, dočkáme skôr zverejnenia ich ďalších výkrikov a ničím nepodložených obvinení. Minister obrany určite nebude podliehať tomuto mediálnemu masírovaniu verejnej mienky, len preto, že sa celá kauza nevyvíja podľa predstáv pána Galka, Mikulca, či niektorých médií. Svoju energiu bude venovať tomu, aby bola celá záležitosť riadne vyšetrená a daňoví poplatníci sa dozvedeli pravdu.
Martina Balleková, hovorkyňa Ministerstva obrany

Beata
Balogová
