Brusel 1. októbra (TASR) - Slovenská republika zaujme postoj k podpísaniu bilaterálnej zmluvy s USA o nevydávaní amerických občanov pred Medzinárodný trestný súd (ICC), až keď EÚ a USA dospejú ku konečnej dohode. Povedal to dnes v Bruseli minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan po prístupových rokovaniach s EÚ.
Washington chce s jednotlivými krajinami, vrátane SR, podpísať bilaterálne dohody o nevydávaní Američanov pred ICC, pretože sa obáva zneužitia tohto súdu proti svojim občanom. EÚ v pondelok zverejnila podmienky, za akých podpísanie takýchto dohôd podporí, aby zároveň neznížili vplyv ICC. Zatiaľ však nie je jasné, či americká administratíva podmienky únie prijme.
Eduard Kukan uviedol, že SR chce mať dobré vzťahy s EÚ i USA a preto počká na vyriešenie európsko-amerického sporu o pôsobnosti ICC. Slovensko by pred oficiálnym ukončením tohto sporu bilaterálnu zmluvu s USA nepodpísalo, povedal.
Šéf slovenskej diplomacie je optimista v tom, že konečná dohoda medzi úniou a Washingtonom zachová univerzálnu pôsobnosť ICC a uspokojí požiadavku USA na imunitu pre svojich občanov. "Sú všetky dôvody čakať, že EÚ nájde s USA také riešenie, ktoré uspokojí obidve strany," dodal Kukan.
Bilaterálne zmluvy podľa EÚ nesmú zaručovať beztrestnosť pre obvinené osoby. Dohoda medzi USA a druhým štátom tiež nesmie brániť vydaniu zadržaných neamerických osôb z USA. Únia zároveň požaduje, aby sa imunita vzťahovala len na diplomatov a oficiálnych predstaviteľov toho-ktorého štátu.
V súvislosti s Rumunskom, ktoré už bilaterálnu dohodu s Washingtonom podpísalo, dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Möller v pondelok povedal, že Bukurešť musí sama zvážiť, či v svetle nového stanoviska únie zmluvu s USA zreviduje. EÚ Rumunsko kritizovala, že dohodu s USA uzavrelo pred zverejnením jednotného postoja členských štátov únie.
Ochotu podpísať s USA dohodu o imunite pre Američanov naznačuje Británia a Taliansko, proti sa stavia Nemecko. ICC bude súdiť osoby podozrivé zo spáchania genocídy, vojnových zločinov a systematického porušovania ľudských práv. Má sídlo v Haagu a pracovať začne od budúceho roka.
(osobitný spravodajca TASR Michal Svetský) ed