Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PEZINOK. Bol to vraj kanadský žartík. Aj takto sa snažili pred súdom vyviniť členovia jednej z kedysi najobávanejších skupín podsvetia, takzvaní sýkorovci, z obžaloby z prípravy úkladnej vraždy.
Odstrániť sa chystali jedného z členov skupiny Martina Hrabárika, prezývaného Rezeň. Báli sa, že bude spolupracovať s políciou.
Rezeň prežil
Čo nového
Sýkorovci
- jedna z najsilnejších skupín, ktorá pôsobila v podsvetí od 90. rokov minulého storočia;
- prezývku má podľa Miroslava Sýkoru, zavraždeného vo februári 1997;
- po ňom vedenie prevzal Róbert Lališ, zvaný Kýbel;
- mala niekoľko vetiev, ktoré pôsobili v Bratislave a okolí;
- jej fungovanie opísal na súde Kýblov ochranca Juraj Bilik;
- členovia skupiny žili z výpalníctva, páchali aj vraždy, vydierania, únosy, nedovolené ozbrojovanie, konkurentom podpaľovali autá a podniky;
Senát Špecializovaného trestného súdu pod vedením Igora Králika obžalovaným neuveril.
Časť skupiny, ktorú viedol Ladislav Bališ prezývaný „Dlhý Laco“, odsúdil na 25 rokov väzenia. Rovnako prísne tresty dostal aj Viliam Rafael alias Čierny Vilko a Richard Šulka.
O dva roky menej by si mal odpykať Filip Nerád, ktorý sa ako jediný utorkovému vyhláseniu rozsudku vyhol.
Vraždu „Rezňa“ naplánovali pred dvomi rokmi na 24. marca. Mali už kúpený aj krompáč a lopatu, ktorými by ho zakopali. Ich plán zmaril Martin Rosenberg, ktorý sa deň pred vraždou obrátil na políciu. Práve on mal vylákať Hrabárika na fiktívne stretnutie s vyšetrovateľom. S „Rezňom“ boli priatelia a tak mu dôveroval.
Rosenberg sa však začal báť, že po vražde kamaráta zabijú ostatní členovia aj jeho. Preto išiel na políciu a vďaka tomu vznikol z dňa plánovanej vraždy aj záznam. Okrem iného prezrádza, ako viackrát menili miesto, kde Hrabárika zabijú.
S Rosenbergom komunikoval najmä „Čierny Vilko“. Pýtal sa ho tiež, načo sa s tým „Rezňom“ ťahá. „Veď ho chytia, on na nich narozpráva, dostanú 20, 25 rokov a celý život je preč,“ parafrázoval záznam sudca Králik.
Práve záznam sa stal jedným z dôkazov, pre ktoré súd neuveril obžalovaným, že išlo len o vtip.
Hrozilo im doživotie
Keďže nakoniec akciu prekazila polícia, a Rezeň prežil, štvorica sa vyhla doživotným trestom, ktoré navrhoval prokurátor. Ten sa odvolal.
„Tento trestný čin bol prekazený len vďaka zásahu polície,“ zdôraznil žalobca. Rozsudok nie je právoplatný. Odvolali sa aj obžalovaní.
Okrem štvorice hlavných obžalovaných stáli pred súdom aj ďalší štyria členovia. Išlo o „nižšie“ zložky skupiny, boli súdení za vydieranie, podpálenie auta či baru pre sýkorovcov nepohodlných ľudí.
Jediný spokojný s rozsudkom bol Juraj Bilik, ktorého prezývali Čapatý. Mesiac pred vyhlásením rozsudku začal na súde spolupracovať a sľúbil, že opíše aj vraždy skupiny z minulosti.
Povedal, že trinásť rokov slúžil najvyššiemu bossovi sýkorovcov Róbertovi Lališovi, zvanému Kýbel, a teraz má pocit, že sa naňho vykašľal. Lališ je na úteku.
Prokurátor priznal, že z Bilika sa stal „spolupracujúci obvinený“, čo bolo zohľadnené aj v utorkovom rozsudku.
Súd ho poslal za mreže na osem rokov. Bilik ani prokurátor sa neodvolali.

Beata
Balogová
