BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti bolo úspešné v spore o náhradu nemajetkovej ujmy za to, že sudcovia bývalého Špeciálneho súdu v Pezinku zarábali viac ako ostatní arbitri.
Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Adela Unčovská zamietla takzvanú antidiskriminačnú žalobu svojej kolegyne z Krajského súdu v Trenčíne Aleny Záhumenskej.
"Dôvodom rozhodnutia súdu bolo, že navrhovateľka v konaní neuniesla dôkazné bremeno v súvislosti s preukázaním nemajetkovej ujmy," povedal TASR hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.
Voči rozsudku je možné podať odvolanie.
Podľa dostupných údajov ministerstva spravodlivosti, ktoré sú z februára tohto roka, malo antidiskriminačné žaloby podaných 655 sudcov v 268 súdnych konaniach a uplatňovali si náhradu nemajetkovej ujmy spolu vo výške približne 67 miliónov eur.
Takéto žaloby pôvodne podalo 807 z približne 1300 slovenských sudcov a vďaka nim začalo 399 súdnych konaní.
Čísla rezortu spravodlivosti hovoria, že 104 sudcov vzalo žalobu späť a 247 sudcov nezaplatilo súdny poplatok, čo bolo dôvodom na to, aby súd súdne konanie zatiaľ neprávoplatne zastavil.
Ďalších 40 konaní je právoplatne zastavených pre nezaplatenie súdneho poplatku, to znamená, že uznesenie prvostupňového súdu o zastavení konania potvrdil krajský súd.
Z februárových údajov ministerstva spravodlivosti vyplýva, že dva spory so sudcami vyhralo a dva prehralo. Žiadny z rozsudkov v tom čase ešte nebol právoplatný.