Martin Fedor žiada ministra obrany o zverejnenie utajovanej správy, ktorú Martin Glváč vytrvalo označuje za slohovú prácu.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Bývalý vojenský pridelenec v Turecku Ivan Macko upozornil ministra obrany Martina Glváča (Smer) na podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v rokoch 2006 až 2010.
Keď to urobil, prišiel o funkciu. S takýmto vyhlásením prišiel pred parlamentný výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva.
Macko je ďalším svedkom, ktorý hovorí o tunelovaní služby v čase prvej Ficovej vlády. Preveroval okolnosti výstavby budovy z obdobia, keď viedol službu Juraj Šebo. Akej a kde, ponechal v utajení.
„Bol som zaradený do procesu vyšetrovania istých káuz. Nerobil som to rád, nebolo to účelové,“ opisoval Macko.
Protirečivé informácie
Kauza VSS
Kto vypovedal
- bývalý riaditeľ VSS Roman Mikulec,
- jeho zástupca Vladimír Suchodolinský,
- bývalý pridelenec v Turecku Ivan Macko,
- minister Martin Glváč,
- šéf VS Ľubomír Skuhra,
- zatiaľ neznámy aktívny funkcionár spravodajstva.
Pri výstavbe sa podľa neho napríklad vyplácali peniaze v hotovosti a platilo sa 200-tisíc eur za niečo, „na čo nebol ani len projekt, že potom sa urobí“.
Po ukončení vnútorného preverovania odovzdal výsledky odboru vnútornej bezpečnosti VSS, že prípad posunú vyšetrovacím orgánom, „pretože pravdepodobne došlo k porušeniu zákona pri správe cudzieho majetku“.
Macko vraví, že po tom, ako sa stal pridelencom v Turecku, napísal o prípade ministrovi Glváčovi. Ten mu poslal list, nech ho o podozreniach podrobne informuje, čo urobil. V druhom liste mu napísal, že je svedkom, je k dispozícii a očakáva, že Glváč bude konať. „Na ďalší list mi neodpovedal, ale vlastne odpovedal. Bol som odvolaný z funkcie.“
Všetky listinné dôkazy sú podľa neho stále v službe. Kým však bude Vojenskému spravodajstvu šéfovať Ľubomír Skuhra, považuje vyšetrenie podozrení za nereálne.
„Určite ho neodvolali za to. Posunul som tieto materiály odboru vnútornej bezpečnosti,“ reagoval Glváč. Odvolanie Macka označil za „bežné personálne riešenie nového vedenia“. Zástupca riaditeľa Vojenského spravodajstva Róbert Tibenský večer vydal stanovisko, podľa ktorého Macko svoje tvrdenia o tunelovaní nevedel dokázať a sám vlani v októbri uznal, že jeho analýza z roku 2010 neobsahuje záver o porušení zákona.
Glváč aj v utorok opakoval, že prvá časť dokumentu o tunelovaní vojenskej tajnej služby, ktorú dostalo SME a od neho parlamentný výbor, nie je autentický dokument a označuje ho ďalej ako „slohovú prácu“.
Minister v piatok, po štyroch dňoch vnútorného vyšetrovania, povedal, že „je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu neprišlo“.
Predseda výboru Martin Fedor vyzval Glváča, aby dal súhlas so zverejnením prvej časti tajnej správy, keď ju považuje za slohovú prácu. Minister neodpovedal, či to urobí. „Už je to dekonšpirované. Nech dajú von aj tie sumy,“ žiadal ministra jeho predchodca Ľubomír Galko z SaS, ktorý začal zbierať podpisy poslancov na zvolanie schôdze na Glváčovo odvolanie.
Na výbore vystúpil aj autor pôvodnej vyšetrovacej správy Vladimír Suchodolinský a ďalší dvaja svedkovia. Jeden mal vypovedať v prospech vedenia služby z čias prvej Ficovej vlády.
Ide to polícii
Podozreniami z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby sa bude zaoberať Národná kriminálna agentúra.
Rozhodol o tom dozorový prokurátor z Úradu špeciálneho prokurátora, ktorému SME správu odovzdalo.
Prokurátor bude vo veci vykonávať dozor, vyšetrovať tak bude polícia. Agentúra spadá pod policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Kto je kto v kauze tunelovanie?
V kauze spisu o vojenských tajných službách vystupuje viacero ich dôstojníkov.
Ľubomír Skuhra
Bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) sa mal podľa správy podieľať na tunelovaní služby. Za čias riaditeľa Ivana Lexu v 90. rokoch pracoval v kontrarozviedke SIS, hoci nebol na vysokej pozícii. Neskôr pracoval v colnom kriminálnom úrade a za prvej vlády Roberta Fica viedol VOS. Novinár Tom Nicholson o ňom píše ako o človeku blízkom Robertovi Kaliňákov. Skuhra na otázku Týždňa priznal, že je bývalým spolupracovníkom Kaliňákovej manželky z čias, keď pracovala v SIS.
„Poznáme sa neviem koľko – veľa rokov,“ vravel o Kaliňákovi. Udržiava s ním vraj iba oficiálne pracovné kontakty. O Skuhrovi sa minulý rok hovorilo v Smere aj ako o jednom z možných kandidátov na riaditeľa SIS. Martin Glváč ho urobil šéfom spojeného Vojenského spravodajstva.
Róbert Tibenský
Dlhoročného pracovníka Vojenskej spravodajskej služby vymenovala ministerka obrany Iveta Radičová za šéfa Vojenskej spravodajskej služby (VSS). Vo funkcii nahradil odvolaného Romana Mikulca. Po nástupe súčasnej vlády sa stal námestníkom Vojenského spravodajstva a ďalej riadi rozviedku. Podľa Radičovej sa mal Tibenský s podozreniami na tunelovanie VSS obrátiť na Generálnu prokuratúru.
Roman Mikulec
Bývalý dlhoročný dôstojník VSS sa stal jej šéfom v roku 2010, keď ho do funkcie vymenoval minister obrany Ľubomír Galko. Predtým pracoval ako vojenský pridelenec v zahraničí a bol na niekoľkých zahraničných vojenských misiách. Po odvolaní Galka ho funkcie zbavila Radičová, lebo neodovzdal ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi správu o tunelovaní služieb a skartoval ju. Mikulec vraví, že takto postupovať musel, inak by porušil zákon. Konal vraj po analýze právnikov VSS.
Juraj Šebo
Ďalší dlhoročný dôstojník vojenského spravodajstva sa stal šéfom VSS v roku 2007, keď minister za Smer František Kašický odvolal dvoch svojich nominantov. Šebo by mal byť podľa správy jedným z hlavných zodpovedných za údajné tunelovanie služby. Po konci prvej Ficovej vlády odišiel do zálohy, za Glváča ho opäť povolali do armády a minister ho vymenoval za vojenského pridelenca v Číne.
Vladimír Suchodolinský
Plukovník v zálohe, ktorý bol v rokoch 2011 až 2012 zástupcom riaditeľa VSS Romana Mikulca. Vystúpil pred kamerami a povedal, že je autorom pôvodnej vyšetrovacej správy, ktorá sa týkala podozrení z čias Šeba a Skuhru. Ešte minulý rok pracoval ako vojenský pridelenec na Ukrajine, dnes je v zálohe.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
