O dozore nad tajnými službami rozhoduje vládna strana. V kontrolných výboroch má väčšinu a niektoré snahy o vyšetrenie podozrení už zablokovala.
BRATISLAVA. Hoci má opozícia tradične šéfov parlamentných výborov na kontrolu Vojenského spravodajstva, SIS a NBÚ, väčšinu v nich má Smer, ktorý si tak môže presadiť, čo chce.
Prevaha Smeru vo výbore na kontrolu Vojenského spravodajstva sa v prípade podozrení z tunelovania tajnej služby už viackrát ukázala.
Najprv Smer nepodporil, aby pred ním vystúpil autor skartovanej správy Vladimír Suchodolinský. Neskôr mohol prehovoriť.
„Hneď ako z návrhov vytŕča čo i len niečo, čo by prípad osvetlilo, okamžite to zablokujú,“ hovorí exminister a člen výboru Ľubomír Galko (SaS).
Vraví, že takto Smer nedovolil odporúčanie, aby minister obrany Martin Glváč do vysvetlenia kauzy postavil mimo služby šéfa tajných Ľubomíra Skuhru, ale aj predloženie rôznych správ.
Predseda výboru Martin Fedor (SDKÚ) vraví, že napriek menšinovému zastúpeniu sa opozícii v tomto prípade podarilo vytvoriť účinný tlak. „Pritom kontrolné výbory pri existujúcom právnom stave majú minimálne právomoci.“
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.
Voľby to určiliŠéfka klubu Smeru Jana Laššáková hovorí, že si Smer nechal väčšinu aj v kontrolných výboroch „podľa výsledkov volieb“.
Vraví, že miesta šéfov výborov opozícia dostala. „A prečo nie?“ odvetila na otázku, či môže opozícia služby kontrolovať, hoci má vo výboroch len menšinu.
V stredu sa poslanci pravice pokúsili na výbore pre obranu a bezpečnosť presadiť, aby im minister Glváč písomne vysvetlil, prečo sa bývalí šéfovia vojenských tajných služieb Juraj Šebo a Skuhra stretli v Benine s pobočníkom Jána Slotu Georgesom Gansém. Smer návrh zablokoval.
Glváč na výbore tvrdil, že sa na ministerstve vyšetrovali podozrenia, ktoré sa týkali nominantov jeho straníckeho kolegu Jaroslava Bašku.
„Verím, že celá kauza bude vyšetrená tak, aby sme vedeli, či dochádzalo, alebo nedochádzalo k trestnej činnosti,“ vravel Glváč po výbore.
V piatok ešte hovoril, že „je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu neprišlo“.
Minister vraví, že správu, ktorú SME odovzdalo kontrolnému výboru a špeciálnej prokuratúre, určite časom odtajní, ale urobí to po konzultáciách so šéfom NBÚ a špeciálnym prokurátorom. Na jej zverejnenie ho vyzval predseda výboru Fedor.
Nezávislý polygrafDaniel Lipšic (Nova) vraví, že od Glváča žiadal, aby sa Skuhra so Šebom podrobili vyšetreniu na detektore lži, ktoré by nerobili ich podriadení.
Chcel, aby otázky napísal výbor a test vykonal NBÚ. „Minister povedal, že si to ešte rozmyslí,“ vraví Lipšic.
Galko tvrdí, že sú „šikanovaní vojaci, ktorí chcú rozprávať“. Perzekvovaní a „vláčení po celej republike“ sú podľa neho pre kauzu tunelovania aj aktívni vojaci, ktorí boli predtým vo VSS.
Podľa Galkových informácií chcú takýchto ľudí proti ich vôli zaradiť do zahraničnej misie. „Ak požiadajú o pomoc náčelníka generálneho štábu, sú odmietaní.“
Galko zbiera podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze o odvolaní Glváča. Vďaka poslancom SaS a OĽaNO ich má 16, potrebovať bude tridsať.
Podľa informácií SME sa chcú na Galkov zoznam podpísať aj ďalší poslanci.
Arogancia, s akou sa snažia zainteresovaní v kauze vojenského spravodajstva urobiť z divákov hlupákov, vyráža dych, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
