Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Členovia poslaneckého výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva zo Smeru po dvoch týždňoch zastavili preverovanie podozrení z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby z čias prvej vlády Roberta Fica.
Odhlasovali to proti vôli opozície po návšteve výboru na ministerstve obrany.
Pred parlamentným výborom doteraz vystúpili štyria svedkovia – traja hovorili v neprospech vedenia, ktoré viedlo službu v rokoch 2007 až 2010, keď bol ministrom obrany Jaroslav Baška (Smer).
Jeden svedok zasa podporil tvrdenia, že tunelovanie sa nepodarilo preukázať.
Čítajte tiež:
Kontrolu nad tajnými službami má v rukách len Smer
Minister má rozhodnúťKauza
15. 5. SME informovalo, že dostalo správu o podozreniach tunelovania VSS. 16. 5. Glváč sa postavil za vedenie služby. 17. 5. Minister tvrdí, že niektoré prevody vedia vysvetliť. Prihlásil sa autor skartovanej správy, ktorý sa za pravosť informácií postavil. 20. 5. Ukázalo sa, že Glváč už v júni 2012 vedel o podozreniach z tunelovania. Dokazuje to podpis na rozhodnutí o bývalom šéfovi VSS Mikulcovi 23. 5. Ukázalo sa, že sa šéfovia tajných Ľubomír Skuhra a Juraj Šebo podozriví z tunelovania sa fotili v Benine s pobočníkom Jána Slotu. 24. 5. Glváč po štyroch dňoch interného vyšetrovania povedal, že sa netunelovalo. 30. 5. Poslanci Smeru zastavili činnosť kontrolného výboru v tejto kauze.
„Väčšina vládnych poslancov presadila uznesenie, že výbor má v súvislosti s touto kauzou ukončiť svoju činnosť. Zároveň vkladá celú iniciatívu do rúk ministra obrany. Má nám hovoriť, kedy chce a čo chce,“ oznámil po výbore jeho predseda Martin Fedor (SDKÚ).
„Dostali sme veľa informácií, indícií, niektoré podozrenia sa znásobili, niektoré podozrenia boli vysvetľované,“ vravel Fedor, čo sa výbor doteraz dozvedel. Teraz chce vypracovať správu o preverovaní podozrení.
„Mne smerácki panáčikovia určite ústa nezatvoria a určite sa budem ďalej venovať tomu, čo sa deje v tajných službách na ministerstve obrany,“ reagoval exminister obrany Ľubomír Galko (SaS).
Vravel, že mu včera na ministerstve potvrdili, že neexistuje len jeden spis, ktorý by sa týkal nehospodárneho nakladania s majetkom vojenských tajných.
„Sú stále v evidencii na vojenskom spravodajstve.“ K spisom ho však nepustili. Výbor zasadal na ministerstve obrany, kde sa jeho členovia stretli aj s ľuďmi, ktorí zodpovedali za niektoré zložky vojenského spravodajstva.
Členom výboru je aj Daniel Duchoň (Smer), ktorý bol v čase podozrení z tunelovania štátnym tajomníkom ministerstva obrany.
Tvrdí, že výbor ako taký nezablokovali – iba vyšetrovanie, ktoré do jeho právomoci nepatrí. Členovia výboru za Smer Marián Kovačócy a Dušan Bublavý sa nevyjadrili.
Správa o podozreniach vo VSS hovorí o prevodoch nehnuteľností, ktoré mala vojenská tajná služba kupovať, rekonštruovať a následne ich so stratou predávať.
Zatiaľ len odišliPoslanci Ficovej strany sa k prípadu vyjadrili zatiaľ len nepodarenou tlačovkou, na ktorej dookola púšťali zostrihané vyjadrenie autora skartovanej správy Vladimíra Suchodolinského a po prvých dvoch otázkach novinárov z miestnosti odišli.
Minister Glváč sa ani po týždni nevyjadril k fotografiám šéfov služieb Ľubomíra Skuhru a Juraja Šeba s pobočníkom Jána Slotu Georgesom Gansém v Benine.
Naposledy tvrdil, že sa Skuhru ešte nemal možnosť na to opýtať. Bol s ním pritom na tlačovkách aj na výbore.

Beata
Balogová
