Luxusné zbúranisko zostalo aj z ďalšieho detského domova. Stráži ho bezdomovec.
BRATISLAVA. Na 668-tisíc eur odhadol znalec hodnotu vilky pod bratislavským Slavínom, ktorá v minulosti slúžila ako detský domov. Suma sa rovná približne cene pozemku.
Nehnuteľnosť totiž štát nechal tak schátrať, že dnes je vhodná už len na zbúranie.
„Sedem rokov sa to vôbec nepoužívalo,“ hovorí správca z Detského domova Studienka, ktorému dom oficiálne stále patrí.
Obhliadku umožnili po tom, ako SME pred dvoma týždňami informovalo o zámere objekt predať alebo vymeniť za niečo iné.
Vila je od základov navlhnutá, steny pokryté plesňami. Zásadnú rekonštrukciu by si vyžadovali aj strecha, izolácie a okná osadené v starých hliníkových rámoch. Náklady na nevyhnutné opravy by pohodlne pokryli cenu nového domu.
Bony a klid
Na prízemí je sauna s bazénom a torzom solária. Prvému poschodiu dominuje spoločenská miestnosť s kozubom.
Hore sú izby vybavené starodávnym interným rozhlasom, ktorý si tam ešte za socializmu zaviedol pôvodný majiteľ.
Z terasy je výnimočný výhľad na mesto. K domu patrí menšia záhradka a dvojgaráž. Rozloha parcely je 625 štvorcových metrov.
Vilka za socializmu patrila úspešnému vekslákovi Jozefovi Zelíkovi. V roku 1982 emigroval do Rakúska a dom prepadol v prospech štátu. Pred pár rokmi Zelík zomrel za nevyjasnených okolností v holandskom väzení.
„Viem, že chcel po páde socializmu ten dom získať naspäť,“ hovorí novinár Martin Mózer z televízie Joj, ktorý sa Zelíkovým prípadom bližšie zaoberal a bol s ním aj v kontakte.
V čase, keď tam žil, išlo podľa Mózera naozaj o špičkovú vilu. Vybavená bola vzácnymi kusmi nábytku, ktorý po zoštátnení skončil niekde v depozite bratislavského múzea.
Zámenu, prípadne predaj nehnuteľnosti, teraz pripravuje ústredie práce, ktoré je zriaďovateľom detského domova. Cenu 668-tisíc eur podľa hovorcu Petra Zemana odhadol znalec, ktorého zabezpečoval samotný detský domov.
„Zabezpečíme ešte kontrolný znalecký posudok a v ďalšom postupe sa bude vychádzať z vyššieho ohodnotenia,“ hovorí Zeman.
Čudne odhadovalo cenu ministerstvo práce za prvej vlády Roberta Fica, keď ho viedla Viera Tomanová (Smer).
V dokumente z marca 2007 bol „kvalifikovaný odhad trhovej ceny“ stanovený na dva milióny korún, čiže 67-tisíc eur, čo je desatina z dnešného odhadu.
Misia, ktorá nevyšla
V tom čase vilku dostala do prenájmu neziskovka, ktorej zakladateľom bol Tomanovej známy Róbert Jurčo. Profesionálnu rodinu tam nikdy nezaložili a o domček sa nestarali. Po nástupe vlády Ivety Radičovej zmluvu zrušili.
Postupným zdevastovaním objektu štát prišiel o státisíce eur. Súčasné vedenie rezortu práce sa k problému nevyjadruje s vysvetlením, že nie je správcom nehnuteľnosti. Ústredie práce patrí priamo pod ministerstvo.
Prebytočných nehnuteľností sa detské domovy teraz zbavujú hromadne. Cieľom je získať domčeky vhodné na zriaďovanie detských domovov rodinného typu.
Postup upravuje „koncepcia nakladania s prebytočným nehnuteľným majetkom štátu“ z apríla tohto roka. Pri zámene podľa nej netreba pripravovať žiadne súťaže.
Podmienkou je, že „nadobudnutý majetok musí byť pre štát vhodnejší ako vymieňaný majetok štátu“. Ústredie práce tvrdí, že keď bude zámena pripravená, zverejnia oznam na svojej internetovej stránke.
Pri predaji je správca podľa koncepcie povinný zverejniť inzerát v novinách a oznámenie v registri ponúkaného majetku štátu, ktorý prevádzkuje ministerstvo financií.
Podobne ako Zelíkova vila dopadlo aj bývalé sídlo Detského domova Studienka na bratislavskej Patrónke.
Hodnotu tohto zdevastovaného objektu znalec odhadol na 971-tisíc eur. Zbúranisko po dohode s detským domovom v súčasnosti stráži bezdomovec, ktorý tam žije.
Bývalý domov na Patrónke. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Beata
Balogová
