BRATISLAVA. Do 18. storočia prevládal v Európe názor, že Rómovia pochádzajú z Egypta, čo dokladá aj súčasné anglické označenie Gypsies.
K odhaleniu ich skutočnej pravlasti prispel evanjelický kňaz zo Slovenska Samuel Augustini ab Hortis, ktorý napísal prvú monografiu o Rómoch v Uhorsku.
To, že predkovia Rómov prišli do Európy z Indie, dokázala predovšetkým jazykoveda (rómčina patrí do skupiny indických jazykov), kultúrna a tiež fyzická antropológia. Indiu opúšťali v priebehu 9.-10. storočia, na európskom kontinente sa po prvý raz spomínajú v polovici 11. storočia.
Po tom, čo sa po tri storočia zdržiavali predovšetkým v oblasti Balkánu, v priebehu 14. a 15. storočia postupne prechádzali do strednej a ďalej západnej Európy. Najstaršia doložená zmienka z územia Slovenska sa viaže k roku 1417, kedy jedna skupina prechádzala cez Košice, Levice a Bratislavu. Inej skupine vydal ochrannú listinu na Spišskom hrade v roku 1423 cisár Žigmund Luxemburský.
Zdroj: Romano kher Rómsky dom, In Minorita
Na západe mučení, na východe tolerovaní
Kým v západnej Európe boli Rómovia v ďalších storočiach kruto prenasledovaní, mučení a vyvražďovaní, v oblasti strednej a juhovýchodnej Európy boli viac tolerovaní a došlo tu k postupnému prechodu na usadlý spôsob života. Na Slovensku sa mali možnosť usadiť v priebehu 16. a 17. storočia najmä ako kováči a hudobníci.
Pretože Rómovia nevlastnili pôdu, boli závislí na kooperácii s miestnymi roľníkmi: za svoje služby (najmä práce na poli, pri stavbe domu, hudobnej produkcii) a výrobky (kováči, košikári, tehliari), dostávali poľnohospodárske plodiny, čo bolo výhodné pre obe strany. Toto spolužitie sa prejavilo tak v materiálnej i duchovnej kultúre, kde prichádzalo k vzájomnému ovplyvňovaniu (napríklad v oblasti ľudovej hudby sa rómski hudobníci stali interprétmi a šíriteľmi slovenského folklóru).
Atlas rómskych komunít na Slovensku
Kruté 20. storočie
Po druhej svetovej vojne bola Rómom upieraná etnická príslušnosť, boli vnímaní len ako „zaostalá sociálna skupina“, štát ich na princípe „štátneho paternalizmu“ a „sociálneho inžinierstva“ zvýhodňoval, čo neviedlo vždy k želaným cieľom a naviac, negatívne vplývalo sa spolužitie s majoritným obyvateľstvom.
V roku 1991 síce získali Rómovia na Slovensku štatút národnosti, čo umožnilo rozvoj ich etnickej kultúry, na druhej strane len časť Rómov sa hlási k rómskej (podľa sčítania ľudu z roku 2011 sa k Rómom prihlásilo 105, 7 tisíc obyvateľov, predpokladá sa, že ich je okolo 350 000).
Jednou z príčin nepriznávania sa k rómskej národnosti je skutočnosť, že Róm znamená v spoločnosti určitú stigmu a redukciou postavenia Rómov na chudobnú a sociálne vylúčenú skupinu.
Zdroj: Romista Arne Mann, PhDr., Csc. z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied
Mapa Rómov v Európe

Beata
Balogová
