Obec brázdia najmä počas sociálnych dávok desiatky automobilov s lacnými potravinami, ovocím a zeleninou, odevmi a obuvou, často falzifikátmi známych značiek, hračkami, drogériou a všakovakými zbytočnosťami.
V osade Pekľany dostať za dve eurá škatuľku pašovaných cigariet Jin Ling s evidentne falšovanými kolkami. Vraj „For Duty Free Only“.
Bloky nedajú, tovar vezú k domomLen máloktorí podomoví obchodníci oficiálne zaparkujú na vyhradenom mieste a zaplatia na obecnom úrade poplatok za zabratie verejného priestranstva.
Tovar dovážajú priamo do osád, rovno k dverám. Väčšinou predávajú bez registračných pokladní, paragóny nepoznajú. Na veľkých nákupoch zlacnených tovarov profituje aj časť miestnych Rómov.
Vlastnými autami zvážajú do košických hypermarketov celé rodiny, denne sa otočia aj niekoľkokrát. Podľa miestnych znalcov berú za 25 kilometrov tam a späť od päť po osem eur na hlavu.
Rómovia si z Košíc dovážajú desiatky kilogramov múky, cukru, litre oleja a ďalších základných surovín. Pochopiteľne, tržby domácich podnikateľov klesajú.
Miestni nemôžu konkurovaťV deň preberania sociálnych dávok predávali Poliaci z auta zemiaky v pätnásťkilových vreciach za 3,50 eura a jablká v päťkilogramových baleniach za dve eurá. Za verejný priestor zaplatili päť eur, úrad im v obecnom rozhlase urobil aj reklamu.
Miestni predajcovia v kamenných obchodoch s cenou jabĺk nemohli konkurovať, zemiaky ponúkali o pár centov lacnejšie.
Poliaci tvrdia, že ako výrobcovia nepotrebujú doma žiadnu pokladňu. A údajne nevedia o tom, že u nás sú iné pravidlá.
„Niekomu tento stav zrejme vyhovuje,“ myslí si spolumajiteľka predajne potravín Daniela Ileninová.
„Je to vrchol drzosti. My poctivo odvádzame dane, DPH, platíme nemalé odvody a niekto si jednoducho príde a predáva hlboko pod našu nákupnú cenu, lebo nie je ničím zaťažený. Nás by v Poľsku ukameňovali.“
Nekalú konkurenciu cíti aj spolumajiteľ obchodu U Milky Radoslav Farkaš.
„Do predajne prišiel nejaký Rumun obvešaný rôznym tovarom, vnucoval Rómom oblečenie, drzo od nich žiadal peniaze. Vyhodil som ho. Ale to je tak všetko, čo som mohol urobiť.“
Starosta Miroslav Galas-Zaufal tvrdí, že o čiernom obchode v obci, a teda o daňových únikoch a nekalej konkurencii, nemá informácie. „Nikto ma na to neupozornil. Škoda, že ste mi to nepovedali. Boli by sme im dali pokutu.“
Redaktori SME strávili strávili týždeň v rómskej osade v Kecerovciach. Aké problémy dedina rieši?
Pozrite si všetky videá k téme>>

Beata
Balogová
